Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Nietypowy wazon z pokrywą o gruszkowatym kształcie, ośmioboczny, dekorowany imitacją czarnej i czerwonej laki oraz złoconymi ornamentami. Całą powierzchnię naczynia pokrywa masa papierowa, na nią nałożono imitację laki. Czarną imitację na stopie i podstawie wazonu zdobią ciągłe ornamenty geometryczne obiegające naczynie oraz motywy liści i chmur. Brzusiec ozdobiono w dolnej i górnej części, na ramionach, czerwoną malaturą z drobnymi rzutami motyli i kwiatów, zamkniętą motywami główek chińskiego berła ruyi. Centralna partia brzuśca o czarnej barwie została pokryta wicią roślinną z uproszczonym motywem peonii. Szyja i pokrywa, również utrzymane w czerni, gęsto zdobią ornamenty geometryczne. Uchwyt na pokrywie nie zachował się.
Technika zdobienia laką należy do szczególnie trudnych i wymagających. Polega na wielokrotnym pokrywaniu przedmiotu cienką warstwą laki i każdorazowym polerowaniu każdej powłoki. Dzięki temu procesowi powierzchnie zdobione laką zachwycają niezwykłym blaskiem, ulotnym ze względu na degradujące działanie promieni słonecznych. Ze względu na długotrwały i kosztowny proces dekorowania laką, imitowano ją stosując rozmaite mieszanki surowców, mające naśladować walory laki.
W XIX wieku wazon stanowił element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 95,0 cm, szerokość: 46,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Technika
imitacja laki, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna