Stephanie, Łańcut
Fotografia
koniec XIX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Meble
Lustro, stanowiące parę z lustrem Wil.3058, wieszane było na ścianie jako część symetrycznej dekoracji, pełniącej ważną funkcję odbijania blasku słońca w dzień lub blasku świec w żyrandolach i świecznikach, tym samym rozjaśniając wnętrze.
Tarcza zwierciadlana kształtem zbliżona jest do tarczy herbowej. Jej bezpośrednią oprawą jest dwuspadowa czarno-złota listwa ujmująca krawędź. Stanowi ona podstawę do rozbudowanej ornamentalnie ażurowej ramy, składającej się z stylizowanych konsolek flankujących boki, wspierających wolutowo wygięte liście akantu i oplecione nimi. Dół ramy tworzą zestawione przeciwstawnie woluty z liści akantu połączone na osi wielopłatkowym kwiatkiem i trójdzielnym liściem. Górną partię ramy tworzy przerywany gzyms ze stylizowanym manierystycznie lambrekinem ograniczonym od zewnętrznej krawędzi zwojami wolutowymi, w szczycie dekorowany pióropuszem. Prześwity ażurów wypełnione płytkami zwierciadlanymi.
Lustro i jego dekoracje wpisują się w manierystyczną ornamentykę barokową poprzez jego kształt, poprzez charakterystyczne dla tego okresu motywy dekoracyjne oraz prze zestawienie kolorystyczne czerni i złota. Tego typu zwierciadła były dekoracją wnętrz pałacowy jak i sakralnych.
AK
wilanowska kolekcja, warsztat europejski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 73,0 cm, szerokość: 55,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy, lustro
Technika
złocenie, malowanie, rzeźbienie
Tworzywo / materiał
drewno; tafla lustrzana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
koniec XIX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna