Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Niewielka cylindryczna waza z półkolistą pokrywą. Podstawa naczynia zwęża się delikatnie, spoczywa na niewysokiej stopie obwiedzionej podwójnym kobaltowym pierścieniem. Pokrywa w formie spłaszczonej czaszy zwieńczona jest wtórną gipsową gałką. Na dekorację naczynia składają się dwa naprzeciwlegle umieszczone motywy feniksa ujęte ciemnokobaltowymi liśćmi. Powierzchnia pomiędzy nimi wypełniona jest typowymi dla tego rodzaju porcelany kwiatowymi motywami – między innymi chryzantemy, peonii i glicynii. Zwężenie naczynia obiega ornament z powtarzającego się, stylizowanego motywu liścia. Dekoracja pokrywy stanowi pendent do wazy.
Waza z jej dekoracją jest typowym przykładem zdobienia nazywanego „Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski.
W wilanowskiej kolekcji japońskiej porcelany znajduje się analogiczna waza z pokrywą o numerze Wil.2085. W pierwszej połowie XIX wieku naczynia te najpewniej zdobiły dawne Pokoje Chińskie zlokalizowane na pierwszym piętrze korpusu pałacu, zaprojektowane przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 19,5 cm, szerokość: 15,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna