Lustro
1279 — 1368
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Występuje w ścieżce edukacyjnej: Stwory i potwory
Niewielka kamienna figurka przedstawiająca zwierzę przysiadające na tylnych łapach, wsparte na przednich. Głowa została opracowana pobieżnie, być może nie została dokończona. W miejscach oczu znajdują się otwory, w paszczy również pozostawiono nieobrobiony w materiale otwór. Rzeźba została opracowana w surowcu skalnym z nacięciami powierzchni figurki, w celu uzyskania struktury futra zwierzęcia. Dodatkowo w powstałe zagłębienia wtarto jasną zaprawę nadającą plastyczności i podkreślającą powstały efekt.
Rzeźba powstała najpewniej w XVIII wieku w Chinach, choć przedstawienie zwierzęcia i sposób jego opracowania nie pozwala na jednoznaczne określenie atrybucji. Przypuszczalnie jest to schematycznie ujęty wizerunek chińskiego psa Fo. Wydaje się, że obiekt trafił do kolekcji wilanowskiej jako ciekawostka, interesująca dla Europejczyków z powodu tak odmiennej, i przez to owianej pewną tajemnicą i niedopowiedzeniem, kultury chińskiej. W XIX wieku moda na Orient uległa nasileniu, wobec czego chętnie nabywano przedmioty o proweniencji dalekowschodniej.
W XIX wieku figurka przypuszczalnie stanowiła element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 6,5 cm, szerokość: 0 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
rzeźbienie
Tworzywo / materiał
kamień
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1279 — 1368
Muzeum Okręgowe w Toruniu
1251 — 1300
Muzeum Okręgowe w Toruniu
1401 — 1600
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna