Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
miejsce powstania: Chiny
twórca (autor, wytwórnia): nieznany
Drewniany rzeźbiony fotel z plecionym siedziskiem. Konstrukcja fotela składa się z dwóch części – taboretu z przewężeniem znajdującym się tuż pod siedziskiem oraz górnej części stanowiącej siedzisko z oparciem i podłokietnikami. Górna część nakładana na dolną, łączenie na czopy. Dolna część wsparta na czterech nogach o przekroju kwadratowym, zakończonych kostką zdobioną ornamentem meandrowym - na nogach przednich z przodu i na boku zewnętrznym, na nogach tylnych – jedynie na boku zewnętrznym. Nogi tylne i tylne z przednimi zostały połączone wiązaniem, którego łączyny w formie prostych listew, boczne zdobione na zewnętrznych krawędziach wklęską. Carga pod siedzeniem płaska z dwiema spłaszczonymi rezerwami w formie prostokąta z wyoblonymi narożami, z guzem pomiędzy nimi. Kąty proste między nogami fotela i łączynami pod siedziskiem zdobione ażurowym ornamentem o motywie zaczerpniętym z meandra - być może będącym nawiązaniem do chińskiego motywu chmur.
Siedzisko fotela gęsto plecione trzciną. Oparcie o konstrukcji trzyczęściowej – środkowej pełnej, i bocznych ażurowych. Część zagłówka łukowato odchylona ku tyłowi. Środkowa część oparcia podzielona na trzy pola, każde wypełnione reliefową dekoracją. Pierwsza przedstawia motyla, środkowa nietoperza, a trzecia, u dołu, uproszczony motyw chmury. Znaczenie tych symboli odnosi się do pomyślności, miłości i radości oraz szczęścia. Boczne panele oparcia i podłokietniki zostały wykonane ażurowym ornamentem o formie zaczerpniętej z meandra, z wykończeniem uproszczonym motywem floralnym.
Fotel ten stanowi komplet z Wil.2721/2, Wil.2721/3, Wil.2721/4, Wil.2721/5. Wszystkie zostały zakupione w 1961 roku i eksponowano je w Alkowie przy Pokoju Chińskim z kasetonami.
Hasła kontekstowe: Alkowa przy Pokoju Chińskim z kasetonami, chmura, motyl, nietoperz, zakup
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 95,5 cm, szerokość: 55,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel siedziskowy
Technika
rzeźbienie, plecionka
Tworzywo / materiał
drewno; trzcina
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna