Czarka
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Całopostaciowy portret mężczyzny w średnim wieku, wywodzącego się z rodu hrabiów Potockich, przedstawia najprawdopodobniej hetmana N. Potockiego (znany jest jedynie inicjał imienia). Potocki, zgodnie z ówczesną modą szlachecką, nosi podgoloną, „staropolską” czuprynę i wydatne, sumiaste wąsy. Odziany jest w jasnoczerwony żupan i kontusz z futrzanym kołnierzem, uszyty z ciemniejszego materiału, również w tonacjach czerwieni, przepasany tekstylnym, wielobarwnym pasem. Lewą rękę hrabia trzyma na rękojeści karabeli, w prawej, opartej o okrągły stolik typu konsola (na podstawie), nakryty udrapowaną, ciemnoniebieską tkaniną, dzierży hetmańską buławę. Na stoliku leży jasny kołpak, obrzeżony ciemnym futrem, z potrójną białą kitą, ujętą w bogate trzęsienie, dodatkowo ozdobiony biżuteryjną broszą. Z prawej strony, u góry kompozycji malarskiej, widnieje tarcza herbowa z Pilawą, otoczona panopliami, pod koroną szlachecką. Z lewej strony natomiast zwiesza się kotara (koloru zbliżonego do koloru tkaniny, nakrywającej stolik), obszyta frędzlami. Portretowany stoi na drewnianej posadzce, ułożonej z romboidalnych desek.
Niniejsze dzieło należy do serii „wilanowskich” całopostaciowych portretów członków rodziny Potockich, namalowanych w XVIII w. i tworzących galerię rodowych wizerunków (zob. między innymi obrazy o numerach inwentarzowych: Wil.1244, Wil.1363, Wil.1219, Wil.1572, Wil.1568, Wil.1573, Wil.1571).
N. Potocki, hrabia, hetman; podgolona, „staropolska” czupryna; żupan; kontusz; kołpak; galeria rodowych wizerunków; tarcza herbowa z Pilawą.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 205,6 cm, szerokość: 94,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna