Klamerka ze znakiem własności
1890 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Tradycyjne rybołówstwo
Pływaki to mające kształt prostopadłościanu, walca, stożka lub kuli elementy uzbrojenia sieci rybackiej służące do utrzymywania górnych jej brzegów na powierzchni wody. Wraz z ciężarkami zapewniają odpowiednie ułożenie sieci w wodzie, co jest kluczowe dla powodzenia połowu. Niektóre z pływaków stanowią jednocześnie oznaczniki, które wskazują położenie sieci w obrębie łowiska. Taki oznacznik może mieć, np. formę długiego drążka, w którego połowie znajduje się pływak i a na szczycie umieszczona jest, zwykle czerwona, chorągiewka.
Dawniej rybacy często wykonywali pływaki sami, na własny użytek. Używali do tego różnych, łatwo dostępnych materiałów, takich jak: drewno, trzcina, kora drzew. Współcześnie pływaki produkuje się z wytrzymałych i odpornych na działanie wody tworzyw sztucznych.
W zbiorach Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie pływaki stanowią ponad czterdzieści pozycji inwentarzowych. Prezentowany obiekt jest wyrobem fabrycznym wykonanym z ciemnozielonego szkła, ma formę kuli owiniętej bawełnianą siatką o gęstych oczkach. Informacje na temat zakładu, w którym został wykonany nie są znane.
Agnieszka Słowińska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 29 cm, szerokość: 17 cm
Rodzaj obiektu
pływak rybacki
Technika
wydmuchiwanie
Tworzywo / materiał
szkło, sznurek, siatka bawełniana
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1890 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1201 — 1250
Muzeum Narodowe w Szczecinie
801 — 1201
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna