Emblemat mandaryński (buzi) urzędnika cywilnego drugiego stopnia
1775 — 1800
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Jest częścią kolekcji: Sztuka Dalekiego Wschodu
Emblemat przeznaczony na przód kaftana. Kwadrat z granatowego jedwabiu, haftowany jedwabnymi barwnymi nićmi. Z żurawiem – symbolem długowieczności i symbolem urzędnika cywilnego pierwszego stopnia. Słońce wyhaftowane w lewym górnym rogu pozwala identyfikować kwadrat jako wykonany w czasach dynastii Qing. Ptak patrzy w jego kierunku. Większość buzi z wczesnego okresu Qing ma centralną część wyhaftowaną mocnymi kolorami, otoczoną bordiurą w postaci dwóch lub trzech złotych linii. Zwierzęta otaczano drzewami (sosna, brzoskwinia) i kwiatami. Ptak stoi na centralnej skale, co równoważy całą kompozycję. Żurawiowi, symbolowi długowieczności, towarzyszą nietoperze – symbol szczęścia, a na skale przy lewej krawędzi wyhaftowano budowlę. Klasyczny emblemat w formie kwadratu zawierał motywy nawiązujące do chińskiej kosmologii – pas wody lishui oraz skałę, na której stoi ptak, który zwraca się w kierunku czerwonej tarczy słońca, uosabiającej cesarza.
Emblematy te przysługiwały urzędnikom, którzy osiągnęli najwyższą rangę. Wokół żurawia wyhaftowane zostały symbole dobrowróżbne, stylizowane nietoperze, brzoskwinie.
Pojawiające się w kompozycjach hafciarskich symbole i motywy nie pełniły jedynie funkcji dekoracyjnej. Stały się formą wyrażania poglądów i emocji. Dekoracja, podobnie zresztą jak kolor, była wyznacznikiem przynależności do elit, a także odzwierciedleniem nauk religijnych. Idee długowieczności i szczęścia miały szeroką ikonografię, która znajdowała odbicie w dekoracjach hafciarskich.
Katarzyna Paczuska
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 26 cm, szerokość: 25 cm
Rodzaj obiektu
haft, element stroju
Technika
haft atłaskowy, haft kładziony, haft węzełkowy, haft sznureczkowy, ścieg złożony, szycie
Tworzywo / materiał
jedwab, nić jedwabna, nić metalowa
Pochodzenie / sposób pozyskania
Dar Tadeusza Wierzejskiego
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1775 — 1800
Muzeum Okręgowe w Toruniu
1890 — 1920
Muzeum Okręgowe w Toruniu
1901 — 1925
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna