Marienwerder. Am Markt | Kwidzyn. Przy Rynku
Pocztówka
lata 30. XX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Historia Powiśla Kwidzyńskiego (Zamek w Kwidzynie)
Widokówka „Marienwerder Westpreussen, Partie am Markt” („Kwidzyn, Prusy Zachodnie, fragment przy Rynku”) przedstawia podcieniową pierzeję przy dawnym Rynku Starego Miasta z fragmentem placu rynkowego oraz narożnikiem ratusza. Korespondencja wysłana została 4 maja 1916 roku za pośrednictwem poczty polowej. Adresatem był, pochodzący spod kwidzyńskiej miejscowości Ryjewo, M. Reiniger – rezerwista 23. Regimentu Saperów III Armii Cesarstwa Niemieckiego stacjonującego we Francji. Wydawcą kartki była firma Kunst-und-Verlaganstalt Schaar und Dathe z Trewiru.
Jednym z częstych motywów historycznych widokówek Kwidzyna była malownicza podcieniowa pierzeja kwartału północno-zachodniego ówczesnego Rynku. Składała się ona z sześciu usytuowanych szczytowo do placu rynkowego kamienic o zróżnicowanej formie, kompozycji fasad, wysokości czy stylistyce kostiumu dekoracyjnego. Ich wspólną cechą były murowane dwuarkadowe podcienia w strefie parteru, które datować zapewne można na przełom XVII i XVIII wieku. Stanowiły one kontynuację wcześniejszego rozwiązania kompozycyjnego pierzei, która najprawdopodobniej składała się z podcieni drewnianych. Tzw. lauby występowały głównie na placach rynkowych średnich miast i miasteczek, natomiast domeną większych ośrodków miejskich były kamienice poprzedzone przedprożami. Do ciekawszych tego typu realizacji zaliczają się murowane podcienia w Gniewie pochodzące w większości z okresu późnego średniowiecza. Interesująca jest też zrekonstruowana „Kamienica Burmistrzów” w Olsztynie z ostrołucznymi arkadami.
Widoczne na ujęciu podcieniowe kamienice mieszczańskie niestety nie zachowały się do naszych czasów, tak jak niemalże cała tkanka miejska historycznego centrum. W 2020 roku, w ramach II etapu Rekompozycji Przestrzennej Zabudowy Starego Miasta ukończono odbudowę tego kwartału przyrynkowego, która tylko ogólnie nawiązuje do historycznych rozwiązań przestrzennych oraz architektoniczno-budowlanych tej części Kwidzyna.
Łukasz Rzepczyński
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9 cm, szerokość: 14 cm
Rodzaj obiektu
pocztówka
Technika
druk, rotograwiura, pismo odręczne, odcisk stempla
Tworzywo / materiał
karton
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
lata 30. XX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1935
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1920
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna