Emblemat
non post 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Varia
Podarowany przez Małgorzatę Melchior. Należał do zbiorów męża darczyńczyni, pasjonata historii, kolekcjonera.
Bączek chanukowy (jid. drejdel, hebr. sewiwon) związany jest z popularną grą dziecięcą, w którą grają najmłodsi podczas święta Chanuka (święto upamiętnia odzyskanie przez Żydów Świątyni Jerozolimskiej, zob. na temat święta notę do kolekcji Chanukije). Sama gra była znana już w starożytności, wykorzystanie do gry wirujących bączków pojawiło się w kulturze żydowskiej w okresie grecko-rzymskim. Drejdle o dzisiejszym kształcie stały się popularne w średniowieczu wśród Żydów aszkenazyjskich.
Ten czworoboczny bączek wykonany jest z drewna; do jego górnej części przymocowany jest cylindryczny, drewniany uchwyt, służący do przytrzymania bączka palcami. Na każdym boku widnieje hebrajska litera, naniesiona (stemplowanie) czarnym tuszem: נ (nun, pol. n), ג (gimel, pol. g), ה (he, pol. h), ש (szin, pol. sz). Pod literą gimel znajduję się napis w języku hebrajskim oznaczającym Jerozolimę, jedno z najważniejszych miast dla Żydów.
Widoczne na każdym drejdlu litery hebrajskie to pierwsze litery słów składających się na zdanie: Nes gadol haja szam/po (z hebr. Wielki cud stał się tam/tu). Wersja z wyrazem „tam” funkcjonuje w diasporze żydowskiej poza Ziemią Świętą; w Izraelu przyjmuje się wersję z wyrazem „tu”.
Natalia Różańska
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
akcesorium do zabawy i sportu
Technika
stemplowanie, szlifowanie
Tworzywo / materiał
drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
non post 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1800 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
non post 1918 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna