Paryż. Bukiniści
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Figurka porcelanowego koguta na podstawce. Kogut siedzi na stylizowanej skale porośniętej grzybami lingzhi i kwiatami, głowę ma skierowaną do tyłu. Biały korpus, szyja i głowa ptaka zostały jedynie poszkliwione, grzebień i okolice oczu pomalowano czerwienią, zaś do podkreślenia upierzenia ogona użyto barw charakterystycznych dla palety kolorystycznej wyrobów typu imari.
Imari to określenie porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Pochodzi ono od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski jako przedmioty dekoracyjne.
W kolekcji wilanowskiej zachowała się para kogutów. Zdobiły one dawne Pokoje Chińskie zlokalizowane na piętrze korpusu pałacu. Wnętrza te zaprojektował i zaaranżował Stanisław Kostka Potocki, wielki kolekcjoner, znawca, i miłośnik sztuki. Po II wojnie światowej po przeprowadzeniu prac konserwatorskich i rebarokizacji wspomnianych pomieszczeń całe ich wyposażenie trafiło do magazynu. Obecnie para japońskich kogutów jest elementem wystroju innych Pokoi Chińskich, które powstały w późniejszym okresie, zaaranżowane przez potomków Stanisława Kostki Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 27,6 cm, szerokość: 19,0 cm
Rodzaj obiektu
element oświetleniowy wiszą...
Technika
malowanie
Tworzywo / materiał
drewno; szkło przezroczyste
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna