Stephanie, Łańcut
Fotografia
koniec XIX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Szkło artystyczne
Prostopadłościenna flasza o niskiej, walcowatej szyjce wykonana ze szkła przezroczystego. Jej główną dekorację stanowi rytowany herb Starykoń umieszczony pod koroną szlachecką z toporem jako klejnotem. Po lewej od herbu umieszczono „trzymacza” w formie lwa z wysuniętym językiem. Dzięki herbowi wiemy, że naczynie zostało wykonane dla jednego z przedstawicieli rodu Wielopolskich. Jednak pozbawiony jest on elementów (np. związanych ze sprawowanym urzędem), które mogłyby wskazać dokładniej dla którego z nich zostało ono wykonane. Był to więc najprawdopodobniej Franciszek Wielopolski (zm. 1732) lub któryś z jego synów: Karol, Jan lub Hieronim.
W kolekcji wilanowskiej znajduje się także osiem szklaneczek stanowiących komplet do flaszy, (Wil.5826-Wil.5833) z tą samą dekoracją. Cały zestaw został zakupiony do zbiorów muzealnych w 2005 roku, uzupełniając kolekcję szkieł lubaczowskich. Naczynia z tego samego kompletu znajdują się także w innych polskich muzeach: Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Zamku Królewskim w Warszawie.
Komplet został najprawdopodobniej wykonany w pierwszej magnackiej manufakturze szkła luksusowego, zwanej Hutą Kryształową, założonej w 1717 roku przez hetmana Adama Mikołaja Sieniawskiego (1666-1726). Jej produkcja od samego początku ukierunkowana była na wytwarzanie przedmiotów szklanych najwyższej jakości, takich jak wilanowski komplet.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 16,7 cm, szerokość: 12,3 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
rytowanie, szlifowanie, polerowanie
Tworzywo / materiał
szkło przezroczyste
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
koniec XIX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna