Czerpak z uchwytem prostym
900 — 1250
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Karneol jest skałą kwarcową o pomarańczowoczerwonej barwie spowodowanej domieszkami minerałów żelaza. Z wyglądu może przypominać bursztyn, jednak charakteryzuje się mniej przejrzystą strukturą. We wczesnym średniowieczu karneol wykorzystywano głównie do wyrobu biżuterii, często łącząc w finalnych produktach wyroby z różnych materiałów. Paciorki z tego surowca formowano najczęściej na dwa sposoby: szlifem gładkim tworzono paciorki kuliste, natomiast szlifem fasetkowym egzemplarze prostopadłościenne, takie jak omawiany zabytek z Polic.
Nadano mu formę wydłużonego prostopadłościanu, któremu zeszlifowano krawędzie, uzyskując ośmioboczny przekrój, a krótsze brzegi zagładzono. W przewierconym z dwóch stron kanaliku zauważyć można lekką niezbieżność.
Na Pomorzu Zachodnim nie są znane warsztaty, które mogły trudnić się produkcją paciorków z karneolu. Wysoka precyzja wyrobów nie wskazuje również, jakoby ludność mogła je wytwarzać we własnym zakresie. Występują natomiast w skarbach wraz z monetami arabskimi. Można domniemywać zatem, że gotowe wyroby docierały na tereny Środkowej Europy ze wschodu, prawdopodobnie dzięki skandynawskim pośrednikom.
Ewa Górkiewicz-Bucka
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 2.2 cm, szerokość: 1.2 cm
Rodzaj obiektu
paciorek, element ozdoby
Technika
wiercenie, ciosanie, gładzenie
Tworzywo / materiał
karneol
Pochodzenie / sposób pozyskania
badania terenowe
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
900 — 1250
Muzeum Narodowe w Szczecinie
701 — 1300
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1101 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna