Łyżka odlewnicza
wczesne średniowiecze
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Słowianie pomorscy w transporcie lądowym stosowali wozy na drewnianych kołach. Na temat konstrukcji samego wozu wciąż wiadomo niewiele, ale w trakcie wykopalisk odkrywane są niekiedy elementy kół – drewniane piasty i szprychy, a nawet koła zachowane niemal w całości. Na podstawie źródeł ikonograficznych wyciągnięto wniosek, że w transporcie towarów i ludzi były używane wozy czterokołowe na kołach szprychowych, nie można jednakże wykluczyć także stosowania kół pełnych.
Koło wczesnośredniowiecznego wozu składa się z obody, piasty i szprych. Oboda – zewnętrzna część koła (inaczej obwód), mogła być gięta z jednego kawałka drewna lub kilku kawałków łączonych kołkami, tzw. dzwon. Bardziej wytrzymała, ale jednocześnie trudniejsza do wykonania była oboda pojedyncza. Od strony wewnętrznej przylegały do niej szprychy prostokątne lub okrągłe w przekroju, osadzane i klinowane kołeczkami w piaście. Ich długość zależała od średnicy koła. We wczesnym średniowieczu koła miały średnice ok. 50–90 cm i 6–10 szprych. Egzemplarz kamieński ma pięć dzwon składających się na obodę i 10 czworobocznych w przekroju szprych. Reprezentuje typ kół z tzw. wysoką felgą, które są charakterystyczne dla Skandynawii.
Wyrobem kół zajmowali się we wczesnym średniowieczu kołodzieje, którzy prawdopodobnie wytwarzali też całe wozy. Stosowali głównie drewno jesionu przed użyciem parzone lub zakopywane w ziemi. Dzięki takim zabiegom surowiec stawał się miękki i elastyczny. Poszczególne elementy wykonywano też z dębiny, drewna brzozowego i klonowego.
Anna Bogumiła Kowalska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt:
Rodzaj obiektu
koło szprychowe
Technika
kołodziejska, wyrób ręczny, jednostkowy
Tworzywo / materiał
drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
badania wykopaliskowe
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
wczesne średniowiecze
Muzeum Narodowe w Szczecinie
901 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
900 — 1100
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna