Naczynie zasobowe z odrutowaniem
1890 — 1910
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Pyrzycka kultura ludowa
Ceramika pokryta szkliwem ołowiowo-cynowym była modna na Pomorzu od XVIII do połowy XIX wieku. W tym czasie przedstawiciele bogatszych warstw społecznych zaczęli preferować taniejącą porcelanę, a konsumentami glinianych naczyń pozostali mieszkańcy wsi i ubodzy mieszczanie.
Na początku XX wieku konkurencyjne, tanie wyroby przemysłowe wpłynęły na zaprzestanie produkcji drogich w wykonaniu naczyń o szkliwie ołowiowo-cynowym. Zanim to jednak nastąpiło naczynia z białym szkliwem masowo występowały na wsiach zyskując nawet miano „naczyń chłopskich” (Bauerenfaynce). Szczególnie dużo było ich w zasobnym regionie pyrzyckim. Wyrabiane były przez liczne warsztaty garncarskie na terenie całego Pomorza.
Nadwyżki produkcji gromadzone były w Szczecinie, gdzie przez port eksportowane były do krajów skandynawskich, docierały także do Niderlandów i Anglii. Tam znane były pod nazwą „Stettiner Ware” (towar szczeciński), „Pommerche Ware” (towar pomorski), a w Szwecji „Stettiner fadee” (szczecińskie miski).
Prezentowany garnek ma typowy kształt: wypukły brzusiec, szeroki wylew obwiedziony kołnierzem i masywne taśmowe ucho. Szkliwiony obustronnie, zdobiony jest prosty motywem paskowym w charakterystycznym kobaltowym odcieniu koloru niebieskiego. Służył do przechowywania i przenoszenia gotowych potraw: zup, ziemniaków z sosem itp. dla osób pracujących w polu.
Iwona Karwowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 23.5 cm
Rodzaj obiektu
garnek
Technika
garncarstwo
Tworzywo / materiał
szkliwo cynowe w tonacji różu, tlenek kobaltu, glina
Pochodzenie / sposób pozyskania
dar
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1890 — 1910
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1951 — 1999
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1850 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna