Grosz
1614
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Monety pomorskie
Jan Fryderyk (1542–1600) przywrócił w państwie pomorskim działalność menniczą po przerwie trwającej ponad pół wieku. Brak bazy kruszcowej i środków finansowych skłonił władcę do starania się o zgodę cesarza na wykorzystanie miedzi do produkcji monet. Dzięki uzyskanemu przywilejowi zapoczątkował w 1581 roku emisje miedzianych fenigów tzw. szerfów. Jan Fryderyk początkowo monety bił wraz z bratem Ernestem Ludwikiem, gdyż w księstwach pomorskich zgodnie z prawem monetarnym Rzeszy Niemieckiej, mogła działać tylko mennica w Szczecinie. Jednak od 1584 roku Ernest Ludwik rozpoczął własną, nielegalną działalność menniczą w Wolgast.
Zamieszczone na szerfach szczecińskiego księcia treści mają w całości świecki charakter. Na stronie głównej skrócona tytulatura Jana Fryderyka symbolizowała władcę, a gryf na odwrocie państwo. Matryce do emisji, z których pochodzi prezentowany egzemplarz, wykonał złotnik Gregor Westpfahl, zatrudniony w mennicy szczecińskiej na stanowisku mincmistrza. Mimo braku sygnatury, styl w rzeźbieniu gryfa czynił jego prace rozpoznawalnymi. Szerfy produkowane były przy użyciu prasy walcowej, dlatego dużo egzemplarzy posiada wady mennicze w postaci przesunięć liter i znaków.
Z szacunków wynika, że tylko mennicę szczecińską opuściło ok. 4 milionów szerfów, co znacznie przekroczyło ustalony przez cesarza limit 6000 guldenów w fenigach. Wprowadzenie szerfów do obiegu odbywało się pod przymusem, a wymiana części srebra i złota na miedź była obowiązkowa. Bicie monet miedzianych było wyrazem gospodarczej słabości kraju, spowodowało utratę zaufania do pieniądza i władzy książęcej.
Genowefa Horoszko
Inne nazwy
Pfennig
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt:
Rodzaj obiektu
moneta
Technika
bicie
Tworzywo / materiał
miedź
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status