Półwytwór narzędzia makrolitycznego
9600 p.n.e. — 5400 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Epoka kamienia na Pomorzu
W pobliżu miejscowości Groß Jestin, obecnie Gościo, powiat Kołobrzeski, pod koniec lat 30-tych XX wieku prowadzone były amatorskie badania archeologiczne. Znaleziono tam zabytki paleolitycznej kultury ahrensburskiej oraz kultury Maglemose z okresu środkowego mezolitu, między innymi prezentowany ciosak.
Został wykonany na masywnym odłupku, o czym świadczy fragment strony spodniej odłupka stanowiący jeden z boków ciosaka. Prawdopodobnie pierwotnie był nieco większy, co sugerują ślady napraw widoczne w okolicy części pracującej. Wraz z silnymi wyświeceniami widocznymi przy obuchu, powstałymi na skutek oprawiania, wskazuje to na dosyć długie użytkowanie przez ludność kultury Maglemose narzędzia, datowanego na okres między 7800 a 7000 BC.
Zabytek nie był poddany badaniom traseologicznym, zatem nie jest znana jego dokładna funkcja. Prawdopodobnie, jak większość ciosaków, wykorzystywany był do całej gamy ciężkich prac związanych z obróbką drewna, kości, poroża, dzielenia tusz zwierzęcych, przebijania przerębli czy kopania. Ciosaki stosowane były jako elementy pracujące w narzędziach kompozytowych, których budowa pozwalała na szybką wymianę poszczególnych elementów w zależności od wykonywanego zadania lub całkowite rozmontowanie narzędzia np. na czas transportu.
Michał Adamczyk
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 5 cm, szerokość: 2 cm
Rodzaj obiektu
ciosak
Technika
łupanie twardym tłukiem
Tworzywo / materiał
krzemień kredowy
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie (1945- )
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
9600 p.n.e. — 5400 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
9600 p.n.e. — 9000 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
5400 p.n.e. — 4100 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna