One Week at Demarco Gallery | Jeden Tydzień w Galerii Demarco
1972
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Postawangarda i sztuka progresywna
Kolaż „Miłość” z 1968 roku jest jedną z trzech prac na papierze Milana Knížáka w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Praca ta, podobnie jak pozostałe, wykorzystujące rysunek, fotografię i różne obiekty – wpisuje się w krytyczno-analityczną dyskusję autora ze sztuką, mitem artysty, instytucjami kulturalnymi, oryginalnością oraz niezależnością artystyczną. Dwie najważniejsze wartości dla artysty to wolność i możliwość jej manifestacji. Jego działania artystyczne w czasach komunizmu były alternatywą dla ówczesnego stylu życia i sprzeciwem wobec upolitycznionej, narzuconej odgórnie sztuki. Milan Knížák to czeski artysta, malarz, performer, muzyk, znany przede wszystkim z organizacji i realizacji pierwszych happeningów w Czechosłowacji.
W 1964 roku wraz z przyjaciółmi założył grupę „sztuki aktualnej” (Aktuální umění), od 1966 zwaną po prostu „Aktual”. Grupa organizowała wiele akcji angażujących przypadkową publiczność, drukowała ulotki i czasopisma. Jej działania wymierzone były w oficjalną kulturę artystyczną, rutynę i obowiązujące konwencje postępowania.
Knížák należał do ruchu Fluxus (międzynarodowego awangardowego kolektywu artystów i kompozytorów założonego na początku lat sześćdziesiątych XX wieku w celu promowania rewolucyjnych zmian w sztuce, sztuki żywej i anty-sztuki), a od 1965 był dyrektorem Fluxus East. W 1966 zorganizował pierwszy koncert Fluxusu w Pradze, na którym sam również wystąpił. W czasach komunizmu był inwigilowany, aresztowany i oskarżony w słynnym procesie grupy „Plastic People of Universe” (1976). W latach siedemdziesiątych, kiedy miał zakaz wystawiania swoich prac w publicznych galeriach, zaczął realizować się w dziedzinach takich jak projektowanie „psychologicznej” biżuterii czy niewidzialnych ubrań, które później zastąpione zostały rozważaniami o niewidzialnej architekturze. Zajmował się również muzyką i eksperymentami z dźwiękiem.
Marlena Chybowska-Butler
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 143 mm, szerokość: 106 mm
Rodzaj obiektu
kolaż
Technika
collage
Tworzywo / materiał
sznurek, papier fotograficzny, plastik, metal, papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1972
Muzeum Narodowe w Szczecinie
2009
Muzeum Narodowe w Szczecinie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna