Motyka kamienna
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Epoka kamienia na Pomorzu
Asymetryczny topór kamienny ze skośnym obuchem podarował do gromadzonych w Szczecinie zbiorów archeologicznych Prowincjonalnego Muzeum Starożytności Pomorskich (Provinzialmuseum Pommerscher Altertümer; po 1934 roku Pommersches Landesmuseum) w 1932 roku prof. oświaty Emil Wille (1847–1937), nauczyciel gimnazjalny, historyk i opiekun zabytków archeologicznych w ówczesnym powiecie szczecineckim. Otrzymał go od nauczyciela Kaddatza, który wydobył go ze starego muru kościoła wiejskiego w miejscowości Ostroróg (niem. Scharpenort). Pierwotnie, według danych uzyskanych od E. Wille`go, znalezisko to przypisano do położonej po sąsiedzku miejscowości Jeziorna (niem. Flacksee).
Jeszcze w tym samym roku w ilustrowanym miesięczniku „Unser Pommerland” topór został opublikowany w artykule poświęconym pradziejom Ziemi Drahimskiej. Autor, dr Otto Kunkel, dyrektor muzeum szczecińskiego i pomorski konserwator zabytków archeologicznych, zwrócił uwagę, że jest to zapewne odkrycie z okolicznych pól, które nieprzypadkowo znalazło się w murze kościelnym. Sądził również, że taki zabieg mógł być motywowany przesądnym traktowaniem przedmiotów wykonanych przed wiekami. Sam przedmiot opisał jako narzędzie rolnicze, tzw. krój – ostrze, które było mocowane do radła. Według O. Kunkela przedmiot ten ma także cechy wykraczające poza funkcje utylitarne, związane ze sferą wierzeń lub znakowaniem własności. Świadczyć ma o tym obecność kolistego znaku – śladu po zaczątkowym wierceniu, wykonanym kościanym wiertłem rurkowym, widoczny obok przewierconego otworu.
Wytwory kamienne takie, jak znalezisko z Ostrorogu są rozwinięciem formy tzw. motyk w kształcie kopyta szewskiego, narzędzi przypominających prawidła szewskie. W odróżnieniu od nich mają otwór przewiercony równolegle do ostrza, ale ułożone na wąskim boku przybierają wygląd takich motyk. Są to charakterystyczne narzędzia najstarszych społeczności rolniczych z kręgu kultur z ceramiką wstęgową.
Krzysztof Kowalski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 15.9 cm, szerokość: 5.4 cm
Rodzaj obiektu
topór, narzędzie
Technika
gładzenie, wiercenie, łupanie, wyrób ręczny, jednostkowy
Tworzywo / materiał
kamień
Pochodzenie / sposób pozyskania
wymiana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
neolit schyłkowy
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna