Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Szkło artystyczne
Niewielki flakonik z zatyczką wykonany ze szkła hialitowego. Główną ozdobę naczynia stanowi jego dekoracja wykonana w technice złocenia. Aby nadać jej większej plastyczności niektóre z powierzchni złoconych wypolerowano, inne pozostawiono matowe – uzyskując dzięki temu dodatkowy rysunek w miejscach złoceń i podkreślając ich wyjątkową urodę. Przedstawienia na powierzchni naczynia są wyraźnie inspirowane sztuką Dalekiego Wschodu, pojawiają się wśród nich takie motywy jak spacerująca para czapli i palmy, a także inne, mniejsze rośliny i owady. Przedmioty dekoracyjne wykonywane z czarnego szkła hialitowego były bardzo często zdobione właśnie motywami dalekowschodnimi – upodabniając je do tych wytworzonych z laki.
Szkło hialitowe zostało wynalezione na początku XIX wieku przez Georga Franza Augusta Longuevala, hrabiego Buquoy (1781-1851). Był on matematykiem, fizykiem, chemikiem i filozofem, a także właścicielem kilku hut szkła. Dzięki swoim szerokim zainteresowaniom oraz eksperymentom uzyskał nową recepturę na masę szklaną o kolorze głębokiej czerni. Została ona wprowadzona do produkcji w 1817 roku. Dzięki swojemu niezwykłemu kolorowi wyroby z niej, takie jak filiżanki, flakoniki, wazony, pojemniki na herbatę czy świeczniki szybko stały się towarem modnym i pożądanym.
Zatyczka flakonika nie jest oryginalna – została ona wykonana z mosiądzu i pomalowana czarną farbą z imitacją przetartego złocenia – aby stylistycznie pasowała do naczynia. Także dekoracja na jego powierzchni nosi ślady dawnego retuszu złocenia brązową farbą.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 11,8 cm, szerokość: 6,2 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
złocenie, barwienie w masie, formowanie ręczne, malowanie, brązowanie
Tworzywo / materiał
szkło hialit czarny; mosiądz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna