Scena w porcie
weduta portowa ze sztafarzem
1680 — 1700
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Malarstwo renesansowe i barokowe
Pejzaż morski ze statkami u wejścia do portu jest przykładem XVII-wiecznego holenderskiego malarstwa marynistycznego. Na pierwszym planie przedstawiono grupę ludzi i psa idących brzegiem. Za nimi widać niewielką łódź z obsadą oraz trzy statki, stanowiące główny temat sceny.
Żaglowiec po lewej stronie to galera dwumasztowa ze zwiniętymi żaglami typu łacińskiego i charakterystycznym dla XVI-wiecznych statków jednym rzędem wioseł. Na dziobie i rufie widoczne są nadbudówki dla oficerów. Nad częścią rufową rozpostarto na wytykach bogato zdobiony namiot chroniący przed słońcem. Tego typu ochronę stosowano w galerach pływających w regionie śródziemnomorskim. W widocznej ścianie płaskiego zakończenia rufy, nazywanego pawężą umocowany jest ster zawiasowy, znany przynajmniej od XIII wieku. Załoga galery ubrana jest we wschodnie stroje i białe turbany. Flaga powiewająca na maszcie w kolorach pomarańczu, bieli i błękitu, wskazuje na przynależność jednostki do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (niderl. Vereenigde Oostindische Compagnie) – działającego od 1602 roku pierwszego na świecie koncernu handlowego, sprowadzającego z Indii, a z czasem też Indonezji, ekskluzywne towary, jak przyprawy, jedwab, porcelanę czy herbatę.
W centrum obrazu ukazano galeon pod żaglami z ożaglowaniem typu rejowego na środkowym maszcie, a z jego prawej burty karawelę ze zwiniętymi żaglami typu łacińskiego, wypływającą spomiędzy skał, na których wznoszą się wieże. Z jej lewej burty, zza skał wyłania się zwinięty maszt drugiej galery tego samego typu. Niebo częściowo zakrywają chmury, a słońce, znajdujące się nisko nad horyzontem, poza polem obrazowym oświetla statki, rzucające długie cienie na lekko falującą wodę.
Obraz jest sygnowany w prawym dolnym rogu: P. de Voucht (nazwisko wcześniej odczytywane było też jako Vought).
Justyna Bądkowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 40 cm, szerokość: 58.5 cm
w ramie: wysokość: 53 cm, szerokość: 71.5 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
technika olejna
Tworzywo / materiał
płótno
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1680 — 1700
Muzeum Narodowe w Szczecinie
2008
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1983-02-28
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna