Bergpredigt IV | Kazanie na górze IV
scena biblijna
1921
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych
Grafika Adolfa Jutza ilustruje kazanie na górze, jedno z wydarzeń biblijnych z Nowego Testamentu, z Ewangelii według św. Mateusza (wersy 5,1–7,28). Jutz przedstawił Jezusa stojącego na szczycie góry i wygłaszającego kazanie do wiernych. Słuchacze wpatrują się w niego i jednocześnie podążają za nim, idąc stromym stokiem góry oznaczającym trudy życia, w zgodzie z zasadami boskimi. Jezus poucza wiernych o chrześcijańskiej moralności. Jutz podzielił kompozycję na dwie części. W lewej, odpowiadającej postawie posłusznej nakazom religijnym umieścił Jezusa i jego słuchaczy na tle bezchmurnego nieba. W prawej części znalazła się pustynna ziemia przytłoczona pochmurnym nieboskłonem. Ten obszar odpowiada postawie przeciwnej Jezusowi, prowadzącej do czeluści piekielnych. Według niektórych przekazów kazanie odbyło się na Górze Błogosławieństw, na północnym brzegu jeziora Genezaret, w pobliżu miasta Kafarnaum. Według innej tradycji Jezus wygłaszał kazania kilkakrotnie, w rozmaitych miejscach.
Kompozycja wykonana w 1920 roku techniką litografii, ręcznie drukowana na grubym papierze welinowym przez Georga Pierre’a, powstała w trakcie prac nad publikacją artystyczną Stowarzyszenia na rzecz Sztuki Rytowniczej w Karlsruhe. Był to 28 zeszyt wydany na przełomie lat 1921/1922 przez Kunstdruckerei Karlsruhe.
Adolf Jutz urodził się w 1887 roku we Fryburgu Bryzgowijskim, zmarł w 1945 roku w Tegernsee. Był uczniem Wielkoksiążęcej Badeńskiej Szkoły Sztuki w Karlsruhe. Studiował we Florencji oraz w Paryżu w Académie Ranson u Paula Sérusiera i Maurice’a Denisa. Pracował głównie w Monachium. Podejmował tematykę wojenną, religijną i pejzażową, upamiętniając przyrodę Górnej Bawarii, Jury i Allgäu. Uczestniczył w pracach Związku Monachijskich Artystów Plastyków 2 Secesji.
Ewa Gwiazdowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 342 mm, szerokość: 535 mm
odcisk: wysokość: 242 mm, szerokość: 402 mm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
litografia
Tworzywo / materiał
papier czerpany welinowy gruby
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1921
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1915
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1918
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna