List do Tadeusza Perla
1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki po Herszli ze Staszowa
Występuje w ścieżce edukacyjnej: Przedmioty osobliwe
Waga po Herszli ze Staszowa.
To waga o prostej konstrukcji w formie ramienia (rodzaj dźwigni dwustronnej) mającego na jednym krańcu ruchomy hak (do zawieszenia przedmiotu, który ma być ważony), po drugiej stronie umieszczony jest stały obciążnik: kula o średnicy 5 cm. Na żerdzi nieco zatarta skala (kropkowa?). Waga wykonana jest w całości z metalu.
Przyrząd miał niegdyś pasek skórzany w części środkowej, służący do ustalania wagi (należało przesuwać pasek po pręcie, tak by uzyskać poziom - równowagę między odważnikiem a ważonym przedmiotem, w tym wypadku najczęściej mięsem). Pasek zniszczał lub został zjedzony przez gryzonie w opuszczonym domu w Oględowie, z którego pozostałości po latach Krzysztof Magiera zabrał przedmiot (w momencie przekazania obiektu do zbiorów zaopatrzył wagę poglądowo w sznurek; wtórny sznurek został obecnie zdjęty).
Waga typu bezmian jest więc jednym ze śladów po handlującej społeczności żydowskiej Staszowa, i po rodzinie Herszli. Jak wspominał Krzysztof Magiera, takimi wagami posługiwały się Żydówki i Polki handlujące przed ratuszem na rynku w Staszowie w okresie międzywojennym.
Przede wszystkim jednak jest to pamiątka po Herszli, po jego ucieczkach z getta do Oględowa. Miał brać ją ze sobą jako narzędzie obrony. Z wywiadu z Krzysztofem Magierą: ,,Jak przychodził do nas, to się przekradał. Getto w Staszowie było przy rzece Czarnej, to wskakiwał w krzaki i przechodził nimi prawie całą drogę wzdłuż rzeki. I jak nadchodził pod naszą kolonię, w rowie upewniał się, czy nikogo nie ma, i przeskakiwał szosę Staszów–Chmielnik i pole, miał 500 metrów do chałupy. Najpierw go pies witał, ale nie szczekał, bo go znał… Przeźmian, taką wagę ręczną, wziął od matki, żeby mieć coś do obrony, żeby nikt go w krzakach nie napadł'' (,,Midrasz" 2016, nr 6, s. 67).
Przemysław Kaniecki, Natalia Różańska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 56 cm, szerokość: 5 cm
Rodzaj obiektu
przyrząd i urządzenie
Technika
wycinanie, łączenie, gięcie, cięcie, odlew, kucie
Tworzywo / materiał
metal
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1. połowa XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna