Autolitografie Wł. Barwickiego
1913
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Lubliniana. Malarskie widoki Lublina i Lubelszczyzny (XVII – początek XX wieku)
Zbiór grafik Władysława Barwickiego posiada dwie identyczne okładki zatytułowane Autolitografie Wł. Barwickiego Lublin 1913 r. Kolejną, powtarzającą się w dwóch egzemplarzach pracą jest portret rycerza w zbroi. Oznacza to, że teka może być niekompletna, gdyż niektóre prace są zdublowane, a innych być może brakuje. Grafiki nie są numerowane. Trudno ustalić, ile prac pierwotnie liczyła teka i co było zamysłem artysty – czy pokazanie tematyki związanej z Lublinem, czy też wybór najlepszych prac z jego dorobku.
W zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie znajduje się inny egzemplarz teki autolitografii. Zawiera dziewięć grafik w okładce, które są identyczne z będącymi własnością Muzeum Narodowego w Lublinie, z tym że żadna grafika nie dubluje się.
Na zawartość prac w tece mógł mieć wpływ nie tylko artysta, ale też ich późniejszy właściciel, znany lubelski kolekcjoner Henryk Zwolakiewicz (1903–1984).
Zwolakiewicz był grafikiem, bibliofilem, pedagogiem. Uczył w kilku lubelskich szkołach, między innymi Liceum Plastycznym, którego był przez krótki czas dyrektorem. Rozmiłowany w kulturze i sztuce ludowej utrwalał jej piękno w licznych szkicach, akwarelach oraz publikacjach. Wykonywał z dużym powodzeniem ekslibrisy, które również zbierał. Pozostawił po sobie dużo rysunków i grafik. Pasję kolekcjonerską odziedziczył po rodzicach. Zbierał plakaty, prasę, grafiki, pamiątki związane z Lublinem oraz prace artystów lubelskich, w tym Władysława Barwickiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 43.6 cm, szerokość: 28 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
litografia
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1913
Muzeum Narodowe w Lublinie
1920 — 1933
Muzeum Narodowe w Lublinie
1918 — 1919
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna