Pucharek
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Zespół zabytków archeologicznych znalezionych na terenie Lubelszczyzny
Występuje w ścieżce edukacyjnej: Przedmioty osobliwe
W miejscowości Bielsko (powiat opolski) znajduje się cmentarzysko kultury łużyckiej, gdzie zespół archeologów z Muzeum Narodowego w Lublinie prowadził badania wykopaliskowe. Odkryto blisko sto grobów, pomiędzy nimi zaś, na głębokości 70 cm, badaczom udało się znaleźć glinianą grzechotkę.
Dlaczego to znalezisko jest takie ciekawe?
Sama forma nie jest niczym szczególnym, także jej wymiary są standardowe, została ulepiona ręcznie z gliny z dodatkiem drobnej domieszki. Tym, co intryguje, jest jej funkcja. Mogła być zwyczajną, dziecięcą zabawką, lecz według wielu badaczy mogła też pełnić znacznie ciekawszą rolę. Jeszcze do niedawna wierzono, że dźwięki grzechotki mogą odstraszać złe duchy, zapewne więc dużo wcześniej ludzie mogli uważać podobnie. Za tym stwierdzeniem może przemawiać fakt, że grzechotkę znaleziono na cmentarzysku, pomiędzy licznymi grobami. Prawdopodobnie została wykorzystana w jakichś obrzędach odbywających się na cmentarzu. Mogły to być rytuały odprawiane podczas pogrzebu, jak też później, podczas kolejnych odwiedzin grobu.
Częste znaleziska grzechotek na innych cmentarzyskach tej kultury, czy to w grobach, czy też pomiędzy nimi, zdaje się potwierdzać hipotezę o magicznych funkcjach grzechotek blisko 3 tysiące lat temu, a raczej o wierze ówczesnych ludzi w ich specjalne właściwości.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
zabawka
Technika
wypalanie, lepienie
Tworzywo / materiał
glina
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna