Lampka oliwna
51 — 100
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Zespół zabytków archeologicznych znalezionych na terenie Lubelszczyzny
Lampki oliwne były używane w wielu cywilizacjach starożytnego świata: w Egipcie, Mezopotamii, Grecji i Rzymie. W świecie barbarzyńskim stanowiły importy.
Nie wiadomo, skąd pochodzą cztery gliniane lampy oliwne zinwentaryzowane w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie. Prawdopodobnie są to zabytki z kolekcji z czasów przed II wojną światową. Na kartach inwentarzowych wielu zabytków z tego okresu zanotowano, że pochodzą z dawnego jezuickiego Collegium Bobolanum, obecnie Szpital Wojskowy przy Alejach Racławickich w Lublinie.
Lampy antyczne składają się ze zbiornika na oliwę oraz knota, do którego wyrobu stosowano mech, później włókna roślinne.
Jedną z lamp jest miniaturowa rzymska lampa naśladująca brązowe egzemplarze. Wykonano ją z gliny beżowozielonawej bez angoby. Jest okrągła, ma krótki palnik. Zbiornik jest pękaty, z małym dyskiem, lekko zagłębionym, i z szerokimi ramionami pokrytymi na całej powierzchni granulkami. Centralny otwór oliwny jest niesymetryczny. Na dysku są ślady po imadle, a stopka jest płaska.
Lampy tego typu produkowano w Rzymie, Kartaginie, środkowej i północnej Italii oraz w Recji i Panonii od 2. połowy II do V wieku n.e. Były głównym źródłem oświetlenia tej epoki. Produkowano je na masową skalę, najczęściej z wypalanej gliny i przy użyciu odlewów.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
narzędzie, lampa
Technika
wypalanie, lepienie
Tworzywo / materiał
glina
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
51 — 100
Muzeum Narodowe w Lublinie
251 — 300
Muzeum Narodowe w Lublinie
201 — 500
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna