Kreis Usedom-Wollin | Powiat Uznamsko-Woliński
około 1933 — 1937
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wykazy toponimów
Spis został wykonany w ramach zainicjowanego przez pomorskiego językoznawcę dr. Roberta Holstena (1862–1954) projektu, polegającego na zebraniu przez nauczycieli i regionalistów z przedwojennej prowincji Pomorze (od Rugii do Lęborka) współczesnych ludowych i archiwalnych nazw obiektów fizjograficznych naturalnych i antropogenicznych oraz miejsc zamieszkanych i niezamieszkanych. Zgromadzony zespół archiwaliów (spisy i mapy, na których naniesiono lokalizację obiektów – Flurnamen Sammlung) obejmuje niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu w zakresie onomastyki.
Dokumentację nazw obiektów fizjograficznych z obszaru dawnego Kreis Schlawe (pol. Sławno; aktualnie, w innym zakresie terytorialnym, pow. sławieński, woj. zachodniopomorskie, Polska) wykonali w latach 1921–1936 regionaliści. Najpierw zebrał ją Karl Rosenow (1873–1958, Rügenwalde / Darłowo, nauczyciel, kierownik muzeum w Rügenwalde, w którym pracował do pierwszych lat po II wojnie światowej). Spis uzupełnił i scalił dr Willi Beyersdorff (Schlawe i.P. / Sławno).
Językiem oryginału jest niemiecki (w tym dialekt dolnoniemiecki) oraz słownictwo słowiańskie, polskie i kaszubskie. Zbiór ma dwie części: A–N, P–Z. W skład dokumentacji wchodzi 349 kart, w tym większość podwójnego formatu, zapisanych jednostronnie, w obu woluminach łącznie obejmujących: spisy maszynowe (325 kart), spis odręczny (11 kart) i mapy odręczne (13 kart).
W zespole archiwaliów zachowała się większość map topograficznych, na których naniesiono lokalizację obiektów fizjograficznych z przypisanymi nazwami.
Andrzej Chludziński
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 34.7 cm, szerokość: 24 cm
Rodzaj obiektu
mapa, spis toponimów, dokumentacja naukowa
Technika
rysunek, pismo odręczne, pismo maszynowe
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 1933 — 1937
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1936
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1931 — 1935
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna