Bez tytułu
około 1985
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Postawangarda i sztuka progresywna
Prace z cyklu „Partytury miast” Antoniego Mikołajczyka są zapisem przestrzennych sytuacji świetlnych, które – obok instalacji i akcji artystycznych, wykorzystujących światło jako element kreujący – wpisują się w szczególne pole poszukiwań i eksperymentów dotyczących medium fotografii oraz zależności między światłem, przestrzenią i czasem. „Partytury miast” to obrazy trajektorii światła emitowanego przez punkty świetlne w tkance miejskiej, takie jak uliczne latarnie czy reflektory samochodów, zapisy śladu światła, odwzorowania relacji czasoprzestrzennych w formie linii, smug, czasem pojedynczych, czasem nakładających się na siebie i tworzących nieregularne struktury.
Antoni Mikołajczyk studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1967–1969 współpracował z grupą „Zero-61”, której członkowie działali na pograniczu fotografii i innych sztuk plastycznych stawiając sobie za cel wyjście poza ramy fotografii artystycznej. Od 1970 należał do Warsztatu Formy Filmowej, grupy powstałej przy łódzkiej Szkole Filmowej. Była to formacja pionierska w obszarze realizacji konceptualnych praktyk artystycznych i sztuki analitycznej. Jej twórcy (m.in. Józef Robakowski, Zbigniew Rybczyński, Paweł Kwiek, Wojciech Bruszewski) wywarli ogromny wpływ na sztukę polską XX wieku. Mikołajczyk w swojej twórczości przekraczał tradycyjne gatunki sztuki i korzystał z różnych technik artystycznych: od malarstwa przez fotografię i film do instalacji, akcji i projekcji świetlnych. W wszystkich tych realizacjach światło stanowiło element konstytuujący dzieło.
Antoni Mikołajczyk był wykładowcą na uczelniach artystycznych w Toruniu, Łodzi i Poznaniu. Dwukrotnie otrzymał stypendium Fulbright Senior Scholar Program na Florida Atlantic City University w Stanach Zjednoczonych (1999) oraz Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000).
Marlena Chybowska-Butler
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 61.5 mm, szerokość: 64 mm
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotgraficzna- odbitka, fotogtrafia
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 1985
Muzeum Narodowe w Szczecinie
2011
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1997 — 2001
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna