Fotografia Stefanii z d. Grossman (Maybaum/Marzyńskiej)
ca 1910
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Fotografie ze zbiorów Haliny z d. Baruch Kamińskiej (Mamelokowej)
Fotografia Stefanii z d. Grossman (Maybaum/Marzyńskiej) – sądząc z podobieństwa do innych wizerunków na zdjęciach, zwłaszcza specyficznego uśmiechu, który jest niemal identyczny jak na zdjęciu podpisanym przez Halinę z Baruchów: ,,Stefa’’. Na odwrocie długopisem napis: ,,ja | Westenda?’’, zatem zdjęcie byłoby wysłane na przykład do Diany Baruch (zresztą podobnie jak inne, tak samo podpisywane: ,,ja’’) w korespondencji z podróży. Agnieszka Wróblewska, która otrzymała od Haliny z Baruchów (Ziuty Kamińskiej) jej archiwum fotograficzne, najwidoczniej błędnie zinterpretowała podpis ,,ja’’ i dlatego napisała: „Ziutka” (myląc pismo z pismem, faktycznie podobnym, Haliny z Baruchów). O ile odczytanie napisu jest właściwe – ,,Westenda” (ze znakiem zapytania dostawionym tą samą ręką, wyrażającym pewną wątpliwość) byłoby wskazaniem flandryjskiego miasta Westende, położonego na wybrzeżu, nieco na zachód od Ostendy.
Działalność Maybaumowej/Marzyńskiej przed I wojną światową i w dwudziestoleciu międzywojennym – zarysowana jest w nocie do zdjęcia MPOLIN-A25.1.85. Po wojnie Stefania Marzyńska była nadal aktywną społeczniczką oddaną matkom i dzieciom. W latach 50. zaangażowała się w propagowanie ochrony ich zdrowia, jak również idei świadomego macierzyństwa. Warto przytoczyć krótką notę „A jednak poradnie działają”, którą opublikowała w „Życiu Warszawy” z 19 XI 1957 r. (na s. 6) – na temat działalności Wojewódzkiej Szkoły Matek w Łodzi, którą kierowała. Szkoła prowadziła od 1952 r. kursy dla absolwentek szkół ogólnokształcących i zawodowych. Były to „pogadanki oświatowe” na tematy – jak pisała Stefania Marzyńska – „związane z anatomią, macierzyństwem, objawami i przebiegiem ciąży. Każda kobieta może się tam dowiedzieć, co to jest «kalendarzyk małżeński», jakie są środki antykoncepcyjne itd.
W roku szkolnym 1956/57 wysłuchało naszych pogadanek 1940 dziewcząt.
Nie propagujemy bynajmniej bezdzietności. Mylne i szkodliwe dla naszej działalności jest również szerzenie przez kołtunerię opinii, że Poradnia Świadomego Macierzyństwa służy tylko ludziom żyjącym w nielegalnych związkach.
Uważamy, że szczęście macierzyństwa nie może być kobiecie odebrane, niemniej jednak musi być ono świadome, a nie wynikiem przypadku i skutkiem nieokiełzanych instynktów”.
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
ca 1910
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1928
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1940-09-09
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna