Fotografia gabinetowa młodego mężczyzny w koszuli ludowej
1930-01-02
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Fotografie ze zbiorów Haliny z d. Baruch Kamińskiej (Mamelokowej)
Fotografia Józefa Mameloka na promie w Szwajcarii – być może w Montreux. Na awersie jego sylwetkę wskazuje strzałka, podobnie jak na innych zdjęciach grupowych ze zbiorów Róży Haliny z d. Baruch, na których widoczny jest jej mąż Mamelok. Na korespondencyjnej stronie karty – trzy stemple pocztowe i ślad po znaczku. Nadawczynią listu – i być może autorką zdjęcia – jest Nina Aleksandrowna Tamakowa. Pisze, że „lepiej później niż wcale” wywiązuje się ze swojej obietnicy przesłania fotografii; z treści tego trudno czytelnego listu można wnioskować, że Tamakowa zrobiła zdjęcie Mamelokowi, on zaś zrobił zdjęcie jej (to drugie – na pewno w Montreux) – które bardzo chciałaby mieć, więc podaje swój adres. Ze sposobu zaadresowania przez moskwiankę listu do guberni piotrkowskiej (ze zwrotu, którego użyła – można go przetłumaczyć jako: Wielmożny Pan, ma on jednak w języku rosyjskim szczególne zastosowania) wynikałoby, że Józef Mamelok już wówczas, w połowie 1914 r., zajmował w Zawierciu wysokie stanowisko.
Zwraca uwagę nadruk na karcie pocztowej, na której wywołane zostało zdjęcie - być może w Moskwie: wskazanie, że jest to pocztówka, widnieje w trzech językach – nie tylko rosyjskim i francuskim, ale także polskim.
Przede wszystkim jednak zwraca uwagę data pisania listu: 14 lipca 1914 r. Nina Aleksandrowna Tamakowa wysłała zdjęcie, przypomniawszy sobie o swojej obietnicy, niemalże w przededniu wybuchu I wojny światowej (już po zabójstwie Franciszka Ferdynanda).
PK
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja, fotografia
Technika
druk, rękopis, pieczęć, fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1930-01-02
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1929-11-11
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1918 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna