Fotografia wychowanków i kadry kolonii letnich Bersonów
1927
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Fotografie ze zbiorów Haliny z d. Baruch Kamińskiej (Mamelokowej)
Zdjęcie wykonane w atelier: dwie kobiety i dwóch mężczyzn, w makiecie automobilu. Według opisu ręką Stefanii z Grossmanów Maybaumowej (Marzyńskiej) są to jej rodzice – o ile dobrze odczytujemy napis – czyli Jan i Ewelina Grossmanowie, z małżeństwem Konów, czyli drem Edwardem Konem i jego żoną Augustą z domu Pretka. Kobieta pierwsza z prawej jest, jak się wydaje, dość podobna do Eweliny z Cohnów ze zdjęcia MPOLIN-A25.1.77, jakkolwiek podpis nie jest jednoznaczny – można go odczytywać „Mama” czy „Mamia” lub „Mania”. Podobnie z odczytaniem drugiego słowa – „Tatino” czy „Tatunio” – jest niepewne.
Adresatka listu to „Jadwiga Kempińska'', adres: ,,Villa «Erna», via Hamburg”, córka Konów (o czym niżej). List zaczyna się jednak zwrotem i do innej kobiety: „Kochana Jadziu i Helo” – „Helą” (Heleną) może być tu córka Grossmanów, a siostra Stefanii Marzyńskiej.
Treść listu: „Posyłam Wam serdeczne ukłony wraz z naszą podobizną w samochodzie. Miałabym ochotę ciebie Jadziu tu ściągnąć, pomówmy jeszcze o tem. | Wasza Augusta”.
Brak znaczka, stempel pocztowy z fragmentem napisu MARIEN[BAD] i datą dzienną zaczynającą się od cyfr 17.
Augusta i Edward Konowie opisani są w częstochowskiej księdze mieszkańców, przechowywanej w Archiwum Państwowym w Częstochowie. Augusta była córką Majera i Muny z d. Kamińskiej Pretków, urodziła się w Bolesławcu w 1854 r. Doktor Edward Kon pochodził z Wielunia. Jego żydowskie imię brzmiało Ajzyk. Był synem Józefa i Natalii z Popslerów, urodził się w 1848 r. Żyjący w Częstochowie Konowie mieli jednak związki z Nasielskiem, tam bowiem urodziła się czwórka z pięciorga ich dzieci, jak wynika z ww. księgi. Mowa jest w niej o córce, właśnie Jadwidze Kemplińskiej, oraz czterech synach i ich rodzinach: Leonie (ur. 1879, mężu Aliny z d. Likiernik, urodzonej w Warszawie w 1890 r.), Bolesławie (ur. 1881, mężu Heleny z d. Brat[?], urodzonej w 1888, miejsce urodzenia nieodnotowane), Stefanie (ur. 1884, jak ojciec lekarzu, mężu Erny z d. Tempel, urodzonej w Krakowie w 1890 r.) oraz Norbercie (ur. 1887, mężu Malwiny/Marusi z d. Rojkis, urodzonej w 1898 r. w Mikołajewie – niestety nie wiemy, czy chodzi o miejscowość spod Łęczycy, czy spod Sochaczewa).
Jadwiga Kempińska opisana jest jako urodzona w 1885 w Częstochowie, oznaczono, że jest rozwódką (co przykuwa uwagę, na początku XX wieku rozwody nie były bynajmniej częste) i trudni się handlem.
Wypada w odniesieniu do tego zdjęcia zasygnalizować jeszcze jeden aspekt: co łączyłoby Grossmanów i Konów? Można postawić hipotezę – jakkolwiek do sprawdzenia tego przypuszczenia potrzebne byłby szersze badania genealogiczne – że Ewelina Grossmanowa z d. Cohn (Kon) i Edward Kon byli spokrewnieni, tj. ojciec Edwarda, Józef Kon (Józef Herszlikowicz Kohn, syn Lewka i Gitli, urodzony ok. r. 1823 r.), mógł być spokrewniony z ojcem Eweliny, Mojżeszem Cohnem (urodzonym w 1820 r.).
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja, fotografia
Technika
pieczęć, rękopis, fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1927
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1930-03-17
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
non post 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna