Przęślik dwustożkowy
951 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Wrzeciono odkryto na terenie wczesnośredniowiecznej osady podgrodowej w Kamieniu Pomorskim, podczas badań wykopaliskowych, prowadzonych w roku 1962 przez Władysława Garczyńskiego (1925-2010). Przedmiot ten wykorzystywano w trakcie przędzenia do skręcania i nawijania przędzy.
Większość znanych ze źródeł archeologicznych wrzecion, to drewniane okrągłe w przekroju pałeczki, zwężające się ku końcom. Wykonywano je przy pomocy noża, a różnorodność ich form podyktowana była indywidualnymi potrzebami użytkownika.
Dodatkowym elementem nakładanym na wrzeciona, były gliniane lub kamienne przęśliki utrzymujące je w pionie oraz nadające im stabilność obrotów w trakcie wyrabiania przędzy. W zależności od rodzaju przygotowywanego włókna dobierano odpowiedni ciężar przęślika. Odważników o większej masie używano przy skręcie włókien roślinnych, niewymagających szybkiego ruchu, natomiast do obróbki runa wybierano przęśliki lekkie, pozwalające uzyskać dużą częstotliwość obrotu. Na niektórych wrzecionach można zaobserwować znaki w postaci płytkich nacięć. Interpretowane są jako elementy o znaczeniu magicznym lub znaki własnościowe. Nie brakuje również okazów zdobionych, najczęściej dekorowanych wątkami linii prostych i zygzakowatych.
Grzegorz Durdyń
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
narzędzie tkackie, wrzeciono
Technika
struganie
Tworzywo / materiał
drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
badania terenowe
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
951 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1176 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
901 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna