Medal za Udział w Walkach o Berlin
1966 — 1974
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Medale i ordery historyczne
Medal „Zasłużonym na Polu Chwały” był jednym z pierwszych odznaczeń wojennych w Polsce Ludowej, niemającym przedwojennych korzeni. Został ustanowiony rozkazem dowódcy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki generała brygady Zygmunta Berlinga (1896–1980) około przełomu października i listopada 1943 roku.
Jako pierwsi otrzymali go uczestnicy bitwy pod Lenino, podczas obchodów Święta Niepodległości 14 listopada 1943 roku. Następnie, Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego dekretem z 22 grudnia 1944 roku ustanowił je odznaczeniem wojskowym w trzech stopniach. Stopień złoty przyznawano tym, którzy w walce przejawili znaczące bohaterstwo bądź wykazali się wybitnymi czynami męstwa i odwagi. Wersją srebrną uhonorowywani byli ci, którzy przyczynili się do pomyślnego wykonania zadań swoich jednostek. Medalem brązowym nagradzano wykonujących dzielnie i wzorowo polecone zadania, bądź przejawiających śmiałość mogącą służyć przykładem dla drugich.
Oznaka medalu występuje w dwóch rodzajach. Pierwotna wersja, wykonana w moskiewskiej mennicy państwowej, na awersie miała Order Virtuti Militari z ukoronowanym orłem na tle polskiej i radzieckiej flagi, a na rewersie odwołanie do w bitwy pod Lenino (12–13 października 1943). Na kolejnym wzorze, produkowanym od 1945 roku w Warszawie, orzeł na wizerunku Orderu Virtuti Militari korony już nie miał, znikły także skrzyżowane flagi państwowe w tle, a napis na rewersie odnosił się do roku 1944. Uchwała Rady Państwa z 6 stycznia 1977 roku sankcjonowała obie wersje.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej medal nadawany był przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej a następnie przez Radę Państwa. Z dniem 23 grudnia 1992 roku nadawanie medalu uznano za zakończone.
Anna Lew-Machniak
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 126 mm, szerokość: 50 mm
Rodzaj obiektu
medal (odznaczenie)
Technika
odlew
Tworzywo / materiał
brąz
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1966 — 1974
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1947 — 1986
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1945 — 1946
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna