Order czerwonego Orła IV klasy
1851 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Medale i ordery historyczne
Order Orła Czerwonego został ustanowiony w 1705 roku w Brandenburgii-Bayreuth. Po przyłączeniu tego księstwa do Prus (1792) przeszedł w ręce pruskie i w hierarchii zajął drugie miejsce, po Orderze Orła Czarnego. Przyznawany był wojskowym i cywilom, za męstwo i wierną służbę lub inne osiągnięcia. Do oznak orderu należały krzyż, gwiazda i wstęga. Krzyż orderu miał formę krzyża maltańskiego, nazywanego również krzyżem cnót rycerskich, obustronnie emaliowanego na biało. W środkowej, okrągłej, biało emaliowanej tarczy znajdował się czerwony orzeł Brandenburgii z wieńcem laurowym w szponach. Na odwrocie umieszczono ukoronowany królewski monogram FW. Order Orła Czerwonego miał ponad 100 różnych odmian, najwięcej wśród niemieckich odznaczeń.
Prezentowany Order Orła Czerwonego z kokardą z wstążki orderowej należał do Tadeusza Dzierżykraj–Morawskiego (1821–1888), działacza społecznego i politycznego w Wielkim Księstwie Poznańskim, szambelana króla pruskiego Wilhelma I. Ten zasłużony wielkopolanin był synem Franciszka, generała, poety, tłumacza, uczestnika wojen napoleońskich, ministra wojny w czasie powstania listopadowego (1831). Tadeusz Morawski jako szlachcic i poddany monarchii pruskiej otrzymał Ordery Orła Czerwonego III i IV klasy za zasługi cywilne. Nie wiadomo jednak, kiedy nastąpiła dekoracja. W krótkich biografiach Morawskiego nie znajdujemy informacji na ten temat.
Spuściznę po Tadeuszu Morawskim: trzy ordery (Świętego Grobu z dwoma gwiazdami i wstęgą, Orła Czerwonego klasy III i IV oraz łańcuszek z orderowym zestawem pięciu miniaturek) Muzeum Narodowe w Szczecinie nabyło w 1975 roku od mieszkanki Szczecina, pani Anny Morawskiej. Wraz z wymienionymi odznaczeniami, Muzeum pozyskało również ordery jego ojca, generała Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego.
Genowefa Horoszko
Inne nazwy
Rote Adler-Orden der 3. Klasse
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: szerokość: 40 mm
Rodzaj obiektu
przedmiot
Technika
szkliwienie, rytowanie, cyzelowanie, sztancowanie
Tworzywo / materiał
tkanina, emalia, złoto
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1851 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1851 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1851 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna