Grzebień długi
1176 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Pojemnik z poroża, odkryty w 1996 roku podczas ratowniczych badań archeologicznych na szczecińskim Podzamczu w obrębie kwartału XIV.
Pojemnik wykonano z fragmentu poroża jelenia. Kształtem jest zbliżony do litery T. Na obrzeżach każdego z ramion znajdują się cztery dziurki służące mocowaniu zamknięć i zawiesi. Powierzchnia przedmiotu jest bogato zdobiona motywami zakreskowanych trójkątów ujętych w ryte wstęgi. Po jednej stronie widnieje ponadto krzyżyk, po przeciwnej znak X.
Pojemniki z poroża noszone były na szyi lub przytroczone do pasa. Służyły do przechowywania soli lub ziół, znaleziono także jeden egzemplarz wypełniony monetami. Znane są z badań archeologicznych na cmentarzyskach, osadach otwartych i grodziskach datowanych na VII–XII stulecie, na obszarze od Kotliny Karpackiej po Niż Europejski. Najstarsze odkryto na cmentarzyskach koczowniczych Awarów w Kotlinie Karpackiej, nieco młodsze znane są z osad i cmentarzysk słowiańskich z VII–IX wieku z terenu Moraw. Na koniec X–XII wiek datowane są znaleziska pojemników rogowych z terenów obecnej Polski i północno-wschodnich Niemiec. Na Pomorzu odkryto kilka tego typu przedmiotów, w tym w Szczecinie podczas badań wykopaliskowych Wzgórzu Zamkowym oraz w Wolinie na Srebrnym Wzgórzu wśród reliktów pracowni rogowniczej, a także w Santoku na pograniczu wielkopolsko-pomorskim.
Wymiary: rozpiętość 14,8 cm, wysokość 7,9 cm, średnice otworów 2,8, 3,9 i 4,2 cm
Sławomir Słowiński
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 7.9 cm, szerokość: 14.8 cm
Rodzaj obiektu
pojemnik
Technika
cięcie, drążenie, rycie
Tworzywo / materiał
poroże
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1176 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1201 — 1225
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1176 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna