Naftowa latarnia rufowa
1945 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyposażenie jednostek pływających
Prezentowana lampa wykorzystywana była na statkach w pomieszczeniach zamkniętych. Mogła stanowić oświetlenie kabiny marynarzy, a najprawdopodobniej stanowiła punktowe oświetlenie nad pojedynczą koją. Choć jej funkcja zbliżona była do lampek punktowych w publicznych środkach transportu jak lampki nad siedzeniami w autobusach lub samolotach, czy światełka przy miejscach do leżenia w wagonach sypialnych, to mogła być montowana na ścianie pomieszczenia podobnie jak kinkiet, a dzięki ruchomej przesłonie umożliwiała sterowanie strumieniem światła.
Wyprodukowana została przez przedsiębiorstwo Famor, które powstało w Bydgoszczy w 1952 roku jako Gdańska Fabryka Maszyn. Zakłady od 1954 roku produkowały oprawy oświetleniowe, reflektory, latarnie nawigacyjne i projektory okrętowe, by w 1956 roku przekształcić się w przedsiębiorstwo przemysłu elektrotechnicznego. W 1961 uruchomiono ponadto produkcję urządzeń nawigacyjnych, sygnalizacyjnych, rozruszników, rozdzielnic i telegrafów, a od 1975 r. także sprzętu szpitalnego, czy układów zdalnego sterowania silnikami okrętowymi. Przedsiębiorstwo eksportowało swoje produkty do 16 krajów w tym państw bloku socjalistycznego, Kanady, a także w RFN, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Finlandii i Portugalii. Zakłady zostały sprywatyzowane w 1994 roku, a po 2000 roku firma produkcję skupia oprócz branży stoczniowej i urządzeń nawigacyjnych także na sprzęcie dla szpitali i transportu kolejowego.
Zamontowana w lampie oprawka bagnetowa wyprodukowana została przez Czechowickie Zakłady Wytwórcze Sprzętu Instalacyjnego (obecnie pod działające pod nazwą Kontakt-Simon S.A.), a osadzona w niej żarówka firmy OSRAM pochodzi z okresu Niemieckiej Republiki Federalnej.
Leszek Kocela
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
lampa elektryczna, wyposażenie jednostek pływających, wyposażenie kajutowe
Technika
produkcja seryjna
Tworzywo / materiał
mosiądz, tworzywo sztuczne
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe Szczecin
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1970 — 1979
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna