Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Zegary
Wymiary z obudową: wysokość 49 cm, szerokość 35 cm, głębokość 9 cm
Zegar ścienny ze względu na swój kształt nazywany talerzowym jest dziełem słynnego, gdańskiego zegarmistrza, działającego w pierwszej połowie XVIII w. Jego okrągła tarcza składa się z mosiężnego pierścienia na którym znajdują się grawerowane wskazania godzin cyframi rzymskimi, półgodzin schematycznymi lilijkami pomiędzy godzinami, kwadransów kreskami na wewnętrznej krawędzi pierścienia i jednej ażurowej wskazówki (nieoryginalnej). W polu środkowym tarczy umieszczono płaskorzeźbioną, złoconą scenę biblijną przedstawiającą ocalenie Mojżesza jako niemowlęcia przez córkę faraona. Tarcza zwieńczona jest ażurem w kształcie półksiężyca z wkomponowanym wśród roślinnych ornamentów herbem Gdańska podtrzymywanym przez dwa lwy, ponad nim zamontowana prosta zawieszka.
Mechanizm zegara umieszczono od tyłu w okrągłej, metalowej puszce. Poniżej niej dzwonek. Na tarczy, blisko osi wskazań dwa otwory naciągu sprężynowego dla chodu ze ślimakiem wyrównawczym i bicia godzin z balansem oraz z wychwytem wrzecionowym. Bicie godzin z koła zapadowego.
Zegar ścienny talerzowy uzupełnia wilanowską kolekcję zegarów o kolejny typ mechanizmu i jego oprawy, będący częścią wyposażenia wnętrz osiemnastowiecznych pałaców.
AK
Ekspozycja muzealna, kolekcja wilanowska, zegary angielskie.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 49,0 cm, szerokość: 35,0 cm
Rodzaj obiektu
zegar wiszący
Technika
złocenie, repusowanie, oksydowanie
Tworzywo / materiał
mosiądz; stal
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna