Mały świat (plaża)
1969
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Postawangarda i sztuka progresywna
Wiesław Szamborski (1941– ) ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1966 r. dyplomem z wyróżnieniem w pracowni prof. Michała Byliny (1904–1982). Lata 60. w polskiej sztuce to czas, kiedy socrealizm został zastąpiony przez idee postmodernistyczne, jak np. konceptualizm, pop-art, czy neofiguracja, do którego często zalicza się Szamborskiego. Artysta jednak dystansował się od ówczesnych trendów, nigdy nie uległ presji czasu i nie eksperymentował środkami wypowiedzi. Pozostał wierny malarstwu sztalugowemu i za jego pomocą ukazywał otaczający świat, potoczną codzienność. Nie komentował PRL-owskiej rzeczywistości, jednak nie pozostawał biernym wobec zła i absurdów realnego socjalizmu. Ważne było przedstawianie tego co bliskie, kontakt z odbiorcą, bycie tu i teraz.
Od 1969 r. tworzył prace trójwymiarowe, angażujące widza i stymulujące jego percepcję poprzez nietypowe zestawienia i rozwiązania konstrukcyjne. Jedną z nich był Autoportret, w którym Szamborski z obu stron obrazu ustawił pod kątem prostym lustra. Podobnie Mały świat (plaża) oraz Mały intymny świat (plaża) znajdujące się w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, są przestrzennymi, swego rodzaju walizkowymi obrazami, każdy składa się z dwóch niewielkich płócien połączonych zawiasami. Te powstałe podczas pleneru w Świnoujściu dzieła zapoczątkowały temat plażowiczów, który Szamborski szczególnie często eksploatował w latach 80. XX w.
Od lat 70. bohaterami jego prac są coraz częściej zwierzęta, kwiaty, czy pejzaże. Łączy je melancholijny nastrój przesycający większość prac artysty. Jego malarstwo świadomie antyestetyczne, szorstkie, czasem wręcz brutalne w zestawieniu barw i deformacji kształtów zawiera duży ładunek refleksji, wieloznaczności i podtekstów daleko wykraczających poza ramy konkretów nakreślonych na płótnie.
Marlena Chybowska-Butler
Autor / wytwórca
Wymiary
część pionowa: wysokość: 33 cm, szerokość: 50 cm
część pozioma: wysokość: 33 cm, szerokość: 50 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
technika olejna
Tworzywo / materiał
płótno, farby olejne, tusz, drewno, metal
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1969
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1989 — 1990
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna