Naftowa latarnia rufowa
1945 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyposażenie jednostek pływających
Latarnie karbidowe, zasilane gazem acetylenowym, stosowane były na trudnych lub niebezpiecznych akwenach jako pływające znaki nawigacyjne, wyznaczające tor wodny, który stanowi drogę dla statków o określonej głębokości.
Wyposażone w system Daléna latarnie acetylenowe produkowane były przez szwedzką firmę AGA od 1905 roku. Od zwykłych lamp karbidowych różniły się zastosowaniem dwóch wynalazków Gustafa Daléna (1869–1937), specjalnego substratu o nazwie agamassan, który zapewniał bezpieczne użytkowanie niestabilnego acetylenu oraz tak zwanego zaworu słonecznego (szw. solventil), który umożliwił oszczędną eksploatację lamp dzięki czujnikowi reagującemu na promienie słoneczne i automatycznie wyłączającemu lub włączającemu dopływ gazu w zależności od pory dnia. Za ten wynalazek Gustaw Dalén nagrodzony został w 1912 roku Nagrodą Nobla, a lampy karbidowe stały się głównym sposobem oświetlania latarń morskich i znaków wodnych aż do połowy XX wieku.
Prezentowany egzemplarz został wyposażony również w specjalne szkło soczewkowe, kierujące wiązkę światła pod określonym kątem i w określonym kolorze, co poprawiało widoczność i ułatwiało poruszanie się jednostek pływających po torze wodnym.
Leszek Kocela
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 53 cm
Rodzaj obiektu
latarnia sygnalizacyjna, znak nawigacyjny
Technika
produkcja seryjna
Tworzywo / materiał
metal, mosiądz
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe Szczecin
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1970 — 1979
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1997 — 2001
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna