Spodek pod filiżankę
Talerzyk
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Książę Jan XIV Władysław Radziwiłł (1620-1662), II Ordynat Klecki, przyszedł na świat jako syn Jana IX Albrychta Radziwiłła (1591-1629) i jego małżonki Lawinii z domu Koreckiej (?-1641).
Popiersie (wprost) Jana Władysława Radziwiłła, należące do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, zostało wkomponowane w owal, wpisany w prostokątny format płóciennego podobrazia. Portretowany, będący mężczyzną w średnim wieku, obdarzonym otyłą posturą, ma półdługie (do ramion), ciemnokasztanowe włosy i krótkie, starannie przystrzyżone wąsy. Odziany jest w kaftan w kolorze ugrowym, rozpięty na piersiach (uwidaczniając w ten sposób spodnią, białą koszulę), na który wyłożono nieduży, biały kołnierz, obrębiony koronką. Przez prawe ramię książę Radziwiłł przerzucił płaszcz o bordowej barwie. Zwalista sylwetka magnata wyłania się z gładkiego, ciemnobrunatnego tła. Poniżej owalnego obramienia umieszczono napis w języku łacińskim, odnoszący się bezpośrednio do osoby przedstawionej na konterfekcie.
Bardzo podobny do „wilanowskiego” portret Jana Władysława Radziwiłła, autorstwa Ksawerego Dominika Heskiego zwanego Starym (?-1764), tak zwany „w wieńcu laurowym”, pochodzi z zespołu stu sześćdziesięciu pięciu wizerunków Radziwiłłów (1733-37), namalowanych na zlecenie księżnej Katarzyny Radziwiłłowej z domu księżniczki Sanguszko (1676-1746), do wybuchu II wojny światowej przechowywanych w rodowym zamku w Nieświeżu (107 x 73 cm; Muzeum Narodowe w Warszawie, nr inw. MP 4436 MNW; zob. online: http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=26300, dostęp: 22.08.2020).
Jan Władysław Radziwiłł (1620-1662), książę, II Ordynat Klecki; Jan IX Albrycht Radziwiłł (1591-1629), książę; Lawinia Radziwiłłowa z domu Korecka (?-1641), księżna; Ksawery Dominik Heski zwany Starym (?-1764); zamek [książąt Radziwiłłów] w Nieświeżu; księżna Katarzyna Radziwiłłowa z domu księżniczka Sanguszko (1676-1746).
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 99,0 cm, szerokość: 66,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna