Djabeł
1918
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Prasa lubelska
W latach 20. XX stulecia w Lublinie nieregularnie ukazywało się czasopismo satyryczne pod tytułem „Komar”. Jego wydawcą i redaktorem był Tadeusz Marcińczyk, piszący pod pseudonimem Temark. Za jego sprawą już w 1910 roku spod prasy lubelskiej drukarni „Pośpieszna” wyszły dwa numery jednodniówki humorystycznej „Jeż”. Zapewne kontynuacją tego periodyku miał być dwutygodnik „Komar”, który zaczęto wydawać w 1922 roku. Pomysłodawca obu pism pozostał wierny nazewnictwu nawiązującemu do „kłujących” stworzeń.
„Komar” był przygotowywany do składu kolejno w drukarniach „Udziałowej”, „Ziemiańskiej”, a następnie „Ludowej”. Jego redakcja mieściła się przy ulicy Krakowskie Przedmieście. W maju 1925 roku wydawcą został Józef Sadzikowski. Pół roku później ukazał się ostatni numer pisma.
W numerze dwunastym, z 1 września 1925 roku, kąśliwie, jak przystało na czasopismo satyryczne, komentowano bieżącą sytuację na świecie, w kraju i w mieście. Na okładce zamieszczono satyrę na trwające międzynarodowe rokowania, które ostatecznie podpisano w październiku tego roku w szwajcarskim Locarno. Niekorzystne dla Polski porozumienia zobrazowano przywiązanym do słupa z napisem „pakt gwarancyjny” Francuzem o zasłoniętych ustach, milcząco aprobującym widoczną w tle szarpaninę między niemieckim i polskim żołnierzem oraz bolszewikiem. Równie prześmiewczo przedstawiono w cyklu rysunków inwestycje amerykańskiej firmy „Ulen & Company” na terenie Lublina prognozowane przez wydawców „Komara” do 2125 roku!
Te i inne humorystyczne ilustracje ubarwiły treści opowiadań i przytaczanych dowcipów poruszających na łamach „Komara” różnorodną tematyką społeczno-obyczajową.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 30.7 cm, szerokość: 23 cm
Rodzaj obiektu
publikacja
Technika
druk
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status