Dirhem
754 — 775
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Paciorek srebrny, element skarbu odkrytego w 1900 roku podczas karczowania drzew w przydrożnym lesie pomiędzy miejscowościami Laska i Dramino, pow. kamieński. Skarb datowany jest na okres po 950 roku.
Paciorek ze srebrnej blaszki składa się z dwóch symetrycznych segmentów. Jego powierzchnia jest zdobiona tzw. filigranem. Filigran jest techniką złotniczą polegającą na ozdabianiu powierzchni przedmiotu cieniutkimi drucikami – gładkimi lub skręcanymi wokół własnej osi, czyli tordowanymi, a także wąskimi tasiemkami uzyskanymi poprzez rozklepanie drutu. Bardzo często filigran współwystępuje z drobnymi granulkami metalu. Techniką filigranu i granulacji ozdabiano zawieszki różnych typów, paciorki i zausznice.
Paciorki metalowe rzadko stanowiły samodzielną ozdobę. Najczęściej były elementami kolii złożonych z kilku lub kilkunastu paciorków, także z innych surowców, na przykład szklanych oraz z zawieszkami różnych typów. Paciorki wykonywane z pełnych blaszek oraz ażurowe, wykonywane z drucików, były też elementami zausznic. Oprócz paciorków dwusegmentowych wyróżnić można dwustożkowate, podłużne, tzw. malinowe, rurkowate, w kształcie kolby kukurydzy i okrągłe.
Ewa Górkiewicz-Bucka
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 2.4 cm, szerokość: 1.8 cm
Rodzaj obiektu
paciorek, biżuteria
Technika
granulacja, filigran, lutowanie, kucie
Tworzywo / materiał
srebro
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
754 — 775
Muzeum Narodowe w Szczecinie
901 — 1100
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1001 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna