
Wieszak do szafy
1900 — 1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyroby rzemiosła i przemysłu szczecińskiego
Przed II wojną światową w okolicach szczecińskich ulic Starego Miasta ulokowanych było wiele lokali usługowych, sklepów z odzieżą oraz domów towarowych. Na przełomie XIX i XX wieku przy Heiligegeststraße 7 i 8 powstały dwa domy towarowe, z których jeden, znany szczecinianom jako Stara Drukarnia, przetrwał do dziś.
Pod adresem Heiligegeiststraße 7a i 7b w latach 1900–1901 wzniesiono okazały, neobarokowy budynek z elementami secesyjnymi. Numer 7a stał się siedzibą firmy H.B. Juda istniejącej przynajmniej od końca lat 50. XIX wieku, oferującej konfekcję męską również na eksport. Na pierwszym i drugim piętrze ulokowano zaś magazyny. Ostatnie piętro zajęła redakcja popularnej gazety – Stettiner Abendpost. Na parterze budynku 7b znajdowała się restauracja Roberta Dietza oraz sklep tytoniowy Schlomskiego. Większość lokali zmieniała przeznaczenie i właścicieli – jedynie Hotel Metropole funkcjonował pod 7b od 1901 do 1945 roku.
W 1899 roku na Heiligegest 8 ukończono budowę nieruchomości na potrzeby domu handlowego Leopolda Judy. Pod tym adresem w latach 30. XX wieku działało kilka firm produkujących lub sprzedających odzież: męską – Stein & Levy, Lehmann & Co., a także damską – Klein Geschw. (Rodzeństwo Klein).
Od 1928 mieścił się tam również zakład odzieżowy Georga Schmidta. Oprócz informacji w szczecińskich księgach adresowych, z których wynika, że Schmidt od 1922 roku prowadził swoją działalność w sąsiedniej kamienicy pod numerem 7a, istnienie firmy poświadcza także drewniany wieszak ubraniowy znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Czarną czcionką wydrukowano na nim imię i nazwisko właściciela sklepu oraz adres pod 8-ką. Wieszaki tego rodzaju będące formą reklamy, często zawierały adres, włącznie z dodatkowymi informacjami o lokalizacji oraz ofertą firmy.
Małgorzata Peszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 14.2 cm, szerokość: 43 cm
Rodzaj obiektu
wieszak na ubrania
Technika
toczenie (obróbka wiórowa), gięcie, szycie, wyrób fabryczny
Tworzywo / materiał
drewno, metal
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1900 — 1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
XX wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
XX wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna