Epitafium ze sceną Ukrzyżowania
około 1650 — 1700
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Fotografie ze zbiorów Haliny z d. Baruch Kamińskiej (Mamelokowej)
Jedna z fotografii na balkonie mieszkania Koralów przy ul. Nowosiennej/Sienkiewicza w Warszawie. Z odciętą lewą częścią. Halina z Baruchów stoi z Ignacym Koralem (1886-1974), kuzynem (por. zdjęcie MPOLIN-A25.1.2). W latach 20. pracował w Komendzie Głównej Policji Państwowej jako naczelnik najpierw Wydziału III (1921-1923) potem Wydziału I (1923-1929; informacja na podstawie portalu o przedwojennej policji, dostęp 16.07.2021), według relacji rodzinnej odszedł później na znak protestu przeciwko polityce obozu sanacyjnego.
Zaraz po zakończeniu II wojny światowej wstąpił do Służb Bezpieczeństwa – w których pracował do okresu stalinizmu (do początku 1949 r., zob. Biuletyn Informacji Publicznej, data dostępu jw.).
W rodzinie pozostało wiele zdjęć grupowych przedwojennych policjantów z jego archiwum; część z nich przekazanych zostało do Muzeum Policji.
Ofiarowując to zdjęcie do zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich, Agnieszka Wróblewska wspominała wuja Inia (który nigdy się nie ożenił) jako niezwykle zainteresowanego problematyką wojskową, mającego wielką bibliotekę z książkami o wojsku, ale także zbierającego żołnierzyki i bawiącego się nimi w wieku dorosłym. Miał całą armię napoleońską (jeszcze sprzed wojny): „Dla dzieci to było po prostu coś cudownego, jak tam się przychodziło. Rozgrywał bitwy napoleońskie na całej podłodze”.
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 1650 — 1700
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1668
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1940 — 1943
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna