Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Józef Felicjan hrabia Potocki herbu Pilawa (XVII w.-1723), rotmistrz, strażnik wielki koronny, poseł na sejmy, został ukazany na niniejszym reprezentacyjnym portrecie, należącym do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w całej postaci (en pied; zwrot sylwetki 3/4 w lewo, głowa w prawo), na tle fragmentów architektury i wnętrza pałacowego, w sile wieku, z czupryną podgoloną tak wysoko, że odsłania całe czoło, z wąsami. Przedstawiony na obrazie magnat odziany jest w pełną, zachodnioeuropejską zbroję płytową, podnoszącą heroizujący aspekt wizerunku oraz w długi płaszcz w kolorze bordowym, podbity ciemnobrunatnym futrem i spięty pod szyją podłużną, wysadzaną kamieniami zaponą. W prawej ręce Potocki dzierży regiment, oparty na rokokowej, pozłacanej konsoli (z dekoracyjnie wygiętymi nogami), stojącej z lewej strony, przy filarze (posadowionym na wysokim, prostopadłościennym cokole). Lewą rękę hrabia opiera na biodrze; do boku ma przytroczoną szablę, która nierzadko była łączona ze zbroją płytową. W głębi, po prawej stronie portretowanego, rozciąga się widok na krajobraz wyżynny, majaczący w oddali. Powyżej, w prawym górnym rogu kompozycji malarskiej, widnieje napis, pociągnięty białą farbą, mówiący o tym, jakie urzędy - między innymi strażnika koronnego - pełnił Józef Potocki, zmarły w r. 1723.
Józef Felicjan Potocki był synem Feliksa Kazimierza Potockiego (XVII w.-1702), hetmana wielkiego koronnego, i jego pierwszej żony Krystyny z domu księżniczki Lubomirskiej (zm. 1699).
Józef Felicjan hrabia Potocki herbu Pilawa (XVII w.-1723), rotmistrz, strażnik wielki koronny, poseł na sejmy; pełna, zachodnioeuropejska zbroja płytowa; Feliks Kazimierz Potocki (XVII w.-1702), hrabia, hetman wielki koronny; Krystyna hrabina Potocka z domu księżniczka Lubomirska (zm. 1699); regiment; rokokowa, pozłacana konsola; krajobraz wyżynny.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 208,0 cm, szerokość: 122,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna