Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy imbryk do kawy o gruszkowatym kształcie zdobiony dekoracją reliefową i polichromią w stylu japońskiego imari. Naczynie spoczywa na wysokiej sześciobocznej podstawie z trzema wygiętymi w formie woluty nóżkami. Wieńczy je okrągła spłaszczona pokrywka z niezachowaną sterczyną. Stosunkowo nieduże ucho umieszczono tuż pod szyjką. W późniejszym okresie w Europie przymocowano niewielki cynowy kranik. Kształt naczynia nawiązuje do metalowych holenderskich imbryków do kawy.
Imbryk z jego dekoracją jest przykładem zdobienia nazywanego „Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski jako naczynia dekoracyjne.
Rozbudowane scenki figuralne na brzuścu to przedstawienia siedmiu bóstw szczęścia i powodzenia, nazywanych w Japonii Shichi-fukujin. Pozostała dekoracja obejmuje różnorodne motywy flory i fauny japońskiej.
W XIX wieku imbryk przypuszczalnie stanowił element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 38,0 cm, szerokość: 24,0 cm
Technika
mieszana
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna