Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa waza z pokrywą dekorowana w stylu imari. Naczynie ma kształt kulistej teryny na niskiej stopie ze zwieńczeniem w formie dość wysoko wysklepionej, niemal półkolistej nakrywy z okrągłym, spłaszczonym uchwytem. Cała powierzchnia naczynia została szczelnie pokryta zdobieniami. Zarówno wazę jak i pokrywę dekoruje sześć dużych rezerw, czyli pól wyodrębnionych krawędzią, wypełnionych zdobieniami. Pomiędzy nimi poprowadzono stylizowane girlandy kwiatowe. Rezerwy prezentują naprzemiennie stylizowane motywy kwiatów i liści peonii na ciemno-kobaltowym tle oraz wazon z gałązką peonii i chryzantemy z motywami łodzi po bokach. We wnętrzu zarówno wazy, jak i pokrywy, namalowano gałązki peonii.
Waza z jej dekoracją jest typowym przykładem zdobienia nazywanego „Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia.
W pierwszej połowie XIX wieku naczynie prawdopodobnie zdobiło dawne Pokoje Chińskie zlokalizowane na pierwszym piętrze korpusu pałacu, zaprojektowane przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 29,0 cm, szerokość: 30,0 cm
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna