Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Niewielka drewniana plakietka wykonana z tektury i papieru, być może również skóry. Lico zostało ozdobione czarną laką i dekoracją malarską. Przedstawienie prezentuje siedzącą kobietę w dworskim stroju, z głową skierowaną w lewą stronę. Scenkę obiega prostokątna bordiura o nieczytelnym rysunku, spowodowanym zniszczeniami powierzchni plakietki.
Wspomniana plakietka to karta z perskiej gry nazywanej As-Nas. Talia kart przeznaczona do tej gry zawierała dwadzieścia lub dwadzieścia pięć kart, składała się z pięciu wizerunków, powtarzających się cztery lub pięć razy. Należały do nich As, Shah, Bibi (dama), Serbaz (żołnierz) i Couli lub Lakat (tańcząca dziewczyna, lub para tancerzy, lub muzyków). Opisywana karta przedstawia Bibi.
W kolekcji wilanowskiej zachowała się jeszcze jedna karta z talii – As, o numerze inwentarzowym Wil.3621. Na podstawie dokumentacji archiwalnej wiadomo, że jeszcze w 1. połowie XX wieku w kolekcji znajdowało się 20 kart, czyli najpewniej pełna talia. Były one elementem wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 6,0 cm, szerokość: 4,0 cm
Technika
malowanie
Tworzywo / materiał
tektura
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna