Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Malarstwo mistrzów Północy
Konterfekt Cecylii Renaty, przez analogię do portretu króla Władysława IV (zob. Wil.1143), uważany jest za redukcję zaginionego całopostaciowego wizerunku królowej i pendant do konterfektu męża. Portretowana ujęta jest w popiersiu wkomponowanym w owal. Portret nie jest idealizowany, oczom widza ukazuje się niemłoda kobieta, lecz jej postura jest dostojna, twarz pełna godności a spojrzenie kierowane spod ciężkich powiek – bystre, inteligentne. Królowa ubrana jest w czerwoną suknię spodnią, przewiązaną w pasie wstążką z okazałym klejnotem i zdobioną amarantowymi kokardami z białymi bordiurami. Na wierzch narzuciła czarną szatę z dużym muślinowym kołnierzem obramowanym koronką. Wspaniałości stroju dopełnia okazały złoty łańcuch i brosza na piersi. W uszach portretowanej lśnią kolczyki z perłami.
Szanowana przez wszystkich Cecylia Renata niestety przedwcześnie zmarła w Wilnie pod koniec marca 1644 r. w czasie połogu. Niedługo potem, trzy lata późnij, zmarł jej jedyny synek – królewicz Zygmunt Kazimierz.
W Kunsthistorisches Museum w Wiedniu znajdują się także łączone z Luyckxem trzy inne portrety królowej, zbliżone, ale nie identyczne – jeden en pied (nr inw. 1732) i dwa popiersia (nr inw. 7944, 8291).
Obraz pochodzi prawdopodobnie ze zbiorów Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej, następnie zapewne znajdował się w kolekcji Stanisława Kostki Potockiego (wiązany z zapisem w Spisie obrazów z 1821 roku).
Dominika Walawender-Musz
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 100,8 cm, szerokość: 90,0; w ramie: 122,5 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna