![MPOLIN-M1653 Niewielki obrazek o poziomej kompozycji, która podzielona została horyzontalnie, mniej więcej w połowie, na dwie części. Dolna część (woda) jest w tonacji od ciemnej zieleni (u góry) do barwy błękitno-fioletowej (u dołu) w miejscowymi rozbieleniami. Górna (niebo) - jest bardziej jednolita, cała w kolorze jasno-szaro-zielonym z bardzo niewielkimi gradientami tej barwy. Na całe tło nałożone zostało białe punktowanie - gęstsze w części dolnej. W środku kompozycji namalowana została, w sposób bardzo uproszczony, niewielka żaglówka. Widać ciemnoszary, szkicowy kontur wypełniony białą farbą. Górna część pracy pokryta jest także równomiernie ukośnymi białymi kreskami (deszcz). Dookoła całej kompozycji namalowany został niewielki pasek ramki w kolorze tła, w niektórych częściach bardziej rozbielony, na którym białą minuskułą został umieszczony napis biegnący w sposób ciągły dookoła: ,,Teodorowi prawdziwemu romantykowi sen o samotnym białym żaglu namalowany pewnego [...] wieczoru ofiarowuje - Krystiana 1991''.](/brepo/panel_repo/2023/12/31/qsojh3/contain-360-1000-max-mpolin-m1653-001.jpg)
Sen o samotnym białym żaglu
martwa natura
1991
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: „Deseczki” Krystiany Robb-Narbutt
Jedna z kompletu pięciu tzw. „deseczek” autorstwa Krystiany Robb-Narbutt znajdujących się w zbiorach Muzeum POLIN. Obiekty takie jak ten były dowodem przyjaźni twórczyni i stanowiły dar dla osoby, dla której zostały wykonane. Obraz powstał z myślą o Teodorze Boku, o czym świadczy dedykacja.
Praca przedstawia motyw zaczerpnięty z codzienności – doniczkową roślinę stojącą na parapecie okna, za którym padający deszcz przechodzi w tęczę. Obraz z pozostałymi pracami z tego zestawu łączy uproszczona kompozycja, skromność środków malarskich oraz paleta delikatnych barw (bieli, szarości, błękitów).
MBK
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
gwasz
Tworzywo / materiał
drewno lipowe, farba
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1991
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
początek XXI wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1985
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna